08/10/2020
Αγανάκτηση 13 10 20 20 - 63 -
Transporters 8 12 15 18 - 53 -

Σοβαρή στην πρεμιέρα η Αγανάκτηση!

Ποδαρικό με το δεξί για την Αγανάκτηση στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησε δίκαια των Transporters με 63-53 στο κλειστό του Περιστερίου.

Αν και βρέθηκε να χάνει στα πρώτα δύο λεπτά με 0-4, η Αγανάκτηση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 13-8, χάρη σε 4 πόντους του Ψυχογιού και τρίποντο του Παναγιωτόπουλου. Ο Πιπέρος με 4 πόντους και ο Χρησρος Γκέος με εύστοχη προσπάθεια από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γκρι έφτασαν στο +9, 18-9, με τον Καραμαλίκη να εκτελεί από την περιφέρεια και τον Ψυχογιό να έχει 3 πόντους μέσα από την ρακέτα. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Transporters αντέδρασαν και με τους Χρήστο Γκέο – Κοσμίδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένα, μείωσαν στους 3, 23-20!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τσάφου πάτησε γκάζι και με τους Τσατσάνη – Ρούσσο να πετούν φωτιές με τρία και δύο τρίποντα, αντίστοιχα, έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 41-28. Το μόνο που κατάφεραν οι Μεταφορείς ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 8, 43-35, με τον Κοσμίδη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τους Χρήστο Γκέο – Πιπέρο να έχουν από μια τρίποντη βόμβα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Αγανακτισμένοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και με δράστες στην επίθεση τους Ρούσσο (5π), Μπέτση (4π), Παναγιώτη Σπηλιόπουλο (4π) και Καραμαλίκη (3π), έφτασαν δίκαια και εύκολα στη νίκη με 63-53. Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά οι Transporters, με τους Θοδωρή Γκέο και Θεοδωρόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, σκοράροντας από 5 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/26 βολές, 12/37 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 16/38 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Κορυφαίος για την Αγανάκτηση ο Ψυχογιός με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/3 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Transporters ο Κοσμίδης με 11 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 5/7 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Αγανάκτηση (Τσάφος): Μπέτσης 6, Σπηλιόπουλος Π. 6 (1), Σπηλιόπουλος Α., Βαζούρας, Σπηλιόπουλος Γ. 6, Καραμαλίκης 10 (2), Ρούσσος 11 (2), Τσατσάνης 9 (3), Ψυχογιός 7, Παναγιωτόπουλος 8 (1)

Transporters (Κοκόσης): Γκέος Χ. 10 (2), Θεοδωρόπουλος 5, Κοκόσης 6 (1), Πιπέρος 11 (1), Κορώσης, Κοσμίδης 11, Γκέος Θ. 7, Χούλης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Αγανάκτηση και το εκπληκτικό κοουτσάρισμα του Τσάφου!