24/06/2022
Rising Suns 13 12 19 15 - 59 -
Thessaloniki Avispas 5 17 8 18 - 48 -

Σοβαροί και φορμαρισμένοι οι Rising Suns!

Την νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Rising Suns απέναντι στους Thessaloniki Avispas με τελικό σκορ 59-48 σε ένα παιχνίδι αρκετά κουραστικό και για γερά νεύρα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι το οποίο δεν επέτρεψε στις ομάδες να ανεβάσουν το σκορ όσο θα ήθελαν χάρης στα αρκετά άστοχα σουτ εκατέρωθεν , οι Rising Suns ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και έτσι χάρης τον Κυριαζίδη αλλά και τον Χρουσαλά κατάφεραν να περιορίσουν τους Avispas στους 5 πόντους και να πάρουν μια διαφορά 8 πόντων.

Οι Suns στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησαν να κρατήσουν πάση θυσίας την διαφορά με τις φοβερές κινήσεις του Χρουσαλά , όμως οι Avispas βρήκαν τις λύσεις με τον Μαγουδή και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 3 πόντους δίνοντας έτσι μια νέα πνοή εν όψη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Rising Suns βρήκαν ξανά τον εαυτό τους και αυτή την φορά με τα καλάθια και τις προσπάθειες του Λαδόπουλου κατάφεραν να ανακάμψουν και να ανακτήσουν την χαμένη τους διαφορά , ενώ από την άλλη οι Avispas δοκίμασαν στην αρχή την άμυνα ζώνης η οποία είχε ανάμεικτα αποτελέσματα αλλά για ακόμα μια φορά το θέμα ήταν στην επίθεση που δεν μπόρεσε να βάλει παραπάνω από 8 πόντους.

Παρά την κούραση και των δύο ομάδων χάρης στους 5 παίχτες που διέθεταν έβαλαν τα δυνατά του και μας χάρισαν ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο το οποίο για τα πρώτα λεπτά είχε μετατραπεί σε ροντέο , όμως μεγαλύτερη όρεξη και αποφασιστικότητα έδειξαν οι Rising Suns οι οποίοι θα φύγουν και με την νίκη με σκορ 59-48.

MVP του αγώνα ήταν ο εξαιρετικός Νίκος Χρουσαλάς ο οποίος πέτυχε double double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη για την ομάδα των Avispas ξεχώρισε ο Κώστας Ιακωβίδης ο οποίος άγγιξε το double double με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Rising Suns: Κυργιαζίδης 17 (3) , Γιώργος 8 , Μάρκουλης , Μάρκος 4 , Λαδόπουλος 14 (4) , Χρουσαλάς 16

Thessaloniki Avispas: Κώστας 11 (3) , Καμαρούδης , Ιακωβίδης 8 (1) , Μαυρίδης 2 , Σοιλεμεζίδης 10 , Καλοβέρος 1 , Μαγουδής 16 (2)