03/10/2020
Ιπ-πότες 20 16 9 9 - 54 -
40 Forty 6 8 11 2 - 27 -

Σοβαροί και κυρίαρχοι οι Ιππότες!

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup οι Ιππότες, αφού κέρδισαν με 54-27 τους 40 Forty στο Athens Sports Hall.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Ιππότες μπήκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι και με τους Αγγελόπουλο και Κεκεμπάνο να σημειώνουν 8 και 6 πόντους αντίστοιχα, προηγήθηκαν με 20-6 με το τέλος της περιόδου. Για τους 40 Forty, από 2 πόντους σημείωσαν οι Πετρόγκωνας, Βερύκιος και Στρατής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους Ιππότες να είναι κυρίαρχοι, τρέχοντας ένα νέο επιμέρους 16-8. Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-14. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 5 πόντους έβαλε ο Σάλαρης, ενώ 4 ο Μούρτζος. Για τους 40 Forty, oΓιώργος Μίλλης σημείωσε 4 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι έμεινε απαράλλακτο. Οι Ιππότες χαλάρωσαν, δοκίμαζαν νέα πράγματα, αλλά κράτησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα που είχαν. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το σκορ έμεινε αρκετά χαμηλά. Το τελικό 54-27 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης με τους Ιππότες να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα. Ο Αγγελόπουλος ήταν κομβικός για την ομάδα του, βάζοντας συνολικά 18 πόντους, ενώ για τους 40 Forty, 10 έβαλε ο Στρατής.

MVPτου παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μάριος Αγγελόπουλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 τάπα. Για τους 40 Forty, ξεχώρισε ο Γρηγόρης Στρατής με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Οι Ιππότες είχαν συνολικά 22/71 εντός πεδιάς, 5/24 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 3 τάπες.

Από την άλλη, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν 11/56 εντός πεδιάς, 0/12 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη.

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 18, Χουσέας 2, Μπαμπάτσικος 6, Κεκεμπάνος 6, Σάλαρης 8, Σιαπάνης 2, Μαυρογιαννάκης 2, Ρούσσος 5, Μούρτζος 5, Ανυφαντής.

40 Forty(Παπαδόπουλος): Πετρόγκωνας 2, Παπαδόπουλος, Βερύκιος 6, Στρατής 10, Μοσχοβίτης 1, Μπαλίδης, Μίλλης 6, Καδής 2.

Τι μας άρεσε: Άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση για τους Ιππότες!