12/10/2021
Melisses BC 11 9 12 13 - 45 -
Beerokoillers 7 19 14 13 - 53 -

Σοβαροί οι Beerokoillers!

Δευτέρα βράδυ 11 Οκτωβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Beerokoillers ξεκίνησαν με το δεξί το πρωτάθλημα και με σοβαρότητα και έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του, επικράτησαν με 45 – 53 απέναντι στις Mέλισσες.

Οι Μέλισσες στέκονταν καλύτερα στην πρώτη περίοδο με 5 πόντους του Πάτση και τρίποντα από Σ. Μπουγιούκο και Κρανά, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωναν οι Κοσμαδάκης με τρίποντο, Ψεματίκας και Νεοφύτου(11-7)

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Beerokoillers να παίρνουν προβάδισμα με δίποντα από Καλαμάρα, Νεοφύτου και τρίποντα από Δ. Μανδηλαρά και Κατσίκη για να μειώσουν οι Μέλισσες με Τζιουμακλή και Παπαδιά(16-17). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με Κ.Μανδηλαρά και Κοσμαδάκη να πετυχαίνουν από 3 πόντους πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20-26. Ένα τρίποντο για τις Melisses o Α.Μπουγιούκος.

Στην τρίτη περίοδο οι Beerokoillers ήλεγχαν το παιχνίδι με Δ. Μανδηλαρά(4), Καλαμάρα και Κοσμαδάκη(4) να οδηγούν στην επίθεση και οι Melisses έμεναν κοντά με πρώτο βιολί τον Σ.Μπουγιούκο με 4(32-40).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο(13-13). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διεκδικήσουν το ματς με τον Α.Μπουγιούκο να πετυχαίνει 9 πόντους και τον Παπαδιά να ακολουθεί με 4, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Κοσμαδάκη(4), Δ.Μανδηλαρά(4) και Κ.Μανδηλαρά να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι , πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό 45 – 53 να διαμορφώνεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μανδηλαράς με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξης Μπουγιούκος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Μέλισσες είχαν 11 / 37 δίποντα, 4 / 14 τρίποντα, 11 / 23 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Οι Beerokoillers είχαν 16 / 37 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 9/17 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Melisses (Σ.Μπουγιούκος): Σ.Μπουγιούκος 7, Παπαδιάς 7(3ας.), Παπακωνσταντίνου, Τζιουμακλής 3 (6ρ.), Πάτσης 6, Κοντοπάνος 3, Φράγκος 3, Κρανάς 2, Α. Μπουγιούκος 14(13ρ.).

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Καλαμάρας 5, Κατσίκης 3, Κοσμαδάκης 14, Λιακόπουλος, Μανδηλαράς Δ. 11, Μανδηλαράς Κ. 5, Νεοφύτου 8, Ψεματίκας 6

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικό κλίμα μέσα στο οποίο έγινε το παιχνίδι.