26/02/2020
Λεγάμενοι BC 21 23 18 30 - 92 -
Somalia Pirates 10 15 22 19 - 66 -

Σοβαροί οι Λεγάμενοι πήραν το δίποντο!

Σε ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό ρυθμό καθόλη τη διάρκεια του, οι Λεγάμενοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Σομαλούς Πειρατές με 92-66, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της Elite κατηγορίας.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Θρουβάλα και τους Λεγάμενους, με τους Μαυράκη και Μπερτσάτο να σκοράρουν για Σομαλούς. Η είσοδος του Βρεττάκου έδωσε σουτ από την περιφέρεια για τους γηπεδούχους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-10 υπέρ των Λεγάμενων.

Άστοχες οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους Σκαμάγκα και Μπερτσάτο να είναι αρκετά ενεργητικοί στη συνέχεια και να ξεχωρίζουν. Ένα υπέροχο πεντάλεπτο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μας προσέφεραν οι δύο ομάδες, με τον Τρανούλη να δίνει ρυθμό για Σομαλούς, με τον Σκαμάγκα να συνεχίζει την πολύ καλή του εμφάνιση και να σκοράρει με τη λήξη για το 44-25.

Δημουλιάς και Δασκαλόπουλος συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για Λεγάμενους, με τη διαφορά να μένει σταθερά στους είκοσι (53-33), μέχρι ένα ξέσπασμα των Σομαλών με κύριο εκφραστή τον Τρανούλη φέρει τη διαφορά στους 12, με τον Βρεττάκο να σκοτώνει με άλλο ένα τρίποντο με τη λήξη και να πηγαίνει το σκορ στο 62-47.

Πολύ ανοιχτό το παιχνίδι και οι επιθέσεις πολύ γρήγορες στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη μία όμορφη φάση να διαδέχεται την άλλη, με το τελικό σκορ να είναι 92-66 υπέρ των Λεγάμενων.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Δασκαλόπουλος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ένα λάθος. Από πλευράς Σομαλών Πειρατών ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαηλιού με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Λεγάμενοι είχαν 26/45 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 7/9 βολές, 52 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Συνολικά οι Σομαλοί Πειρατές είχαν 23/61 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 5/7 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Λεγάμενοι B.C (Χαϊκάλης): Στάντζος 5 (10 ριμπ), Βρεττάκος 20(6), Θρουβάλας 18 (6 ριμπ), Δημουλιάς 6 (11 ριμπ), Δασκαλόπουλος 16 (10 ριμπ), Σκαμάγκας 27 (8 ριμπ).

Somalia Pirates( Βελιβασάκης): Παπαηλιού 5 (7 ριμπ), Μπερτσάτος 15 (9 ριμπ), Τρανούλης 26, Μαυράκης 6, Νικολουζάκης 8 (9 ριμπ), Στραβοπιεράκος 6.

Τι μας άρεσε: Ο “δαιμονισμένος” ρυθμός του παιχνιδιού από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!