15/01/2020
Indians 6 6 11 11 - 34 -
Singular Logic 21 24 23 15 - 83 -

Space Hellas 2 από άλλον πλανήτη!

Ασταμάτητη ήταν η Space Hellas 2 στο πρώτο της παιχνίδι για το 2020 καθώς επικράτησε εύκολα των Super Drunks με 34-83, κλείνοντας εντυπωσιακά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Ο αγώνας έγινε στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development 2 και πλέον η Space Hellas 2 βρίσκεται στο 7-2 και την πρώτη θέση του ομίλου προσωρινά.

Από το ξεκίνημα του ματς η Space Hellas 2 δεν άφησε τους Super Drunks να ελπίσουν σε κάτι καλύτερο από την ήττα. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά η διαφορά ήταν στους 11, 0-11 για την Space Hellas 2! Ανάλογη η συνέχεια στην πρώτη περίοδο με το σκορ τελικά να φτάνει στο 6-21. Για τους γηπεδούχους όλους τους πόντους τους πέτυχε ο Ζήσης, ενώ για τους Λευκούς ο Παπαευαγγέλου σκόραρε οχτώ πόντους και ο Καπλάνης πέντε.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως τελείωσε η πρώτη. Η Space Hellas 2 είχε κολλημένο το πόδι στο γκάζι και με την δυνατή της άμυνα έτρεχε σε αιφνιδιασμούς σκοράροντας κατά ριπάς. Οι Super Drunks αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα με την πρώτη περίοδο και δυσκολεύτηκαν να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι. Σκορ ημιχρόνου 12-45! Τιγγινάγκας (4) και Τζόμπρας (2) τα καλάθια των Super Drunks, Καραφώτης με εφτά και Δευτεραίος με πέντε ξεχώρισαν για την Space Hellas 2.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου είδαμε τους Super Drunks να προσπαθούν περισσότερο και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ. Βρήκαν εύκολα καλάθια και κύριος τρόπος παράγωγης τους ήταν το χαμηλό ποστ. Η Space Hellas 2 δεν άλλαξε τίποτα και παρά την μεγάλη διαφορά δεν έριξε σε κανένα σημείο τον ρυθμό της. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 23-68. Ο Κεφαλάς σκόραρε τέσσερις και ο Ζήσης τρεις για τους γηπεδούχους, Καπλάνης και Καραφώτης από έξι έκαστος για τους φιλοξενούμενους.

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το αποτέλεσμα ήταν αδύνατο να αλλάξει. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, γεγονός που επέφερε αρκετά λάθη αλλά και μερικά εύκολα καλάθια. Το τελικό σκορ 34-83 με την Space Hellas 2 να πραγματοποιεί διαστημικό παιχνίδι. Ζήσης και Τζόμπρας είχαν από τέσσερις για τους ηττημένους, Μπόσκος με οχτώ και Παπαευαγγέλου με τέσσερις καλύτεροι των νικητών.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Καπλάνης  με 14 πόντους (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/2 βολές), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος και 4 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ο Όθωνας Τζόμπρας ξεχώρισε με 8 πόντους (4/7 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Super Drunks είχαν 14/59 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 6/11 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 κλεψίματα και 22 λάθη. Στον αντίποδα η Space Hellas 2 είχε 34/59 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/18 βολές, πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκοψαν 2 σουτ και έκαναν και μόνο 2 λάθη.

Super Drunks (Μηνάς): Ιωαννίδης, Παρσόπουλος 2 (6ρ), Ζήσης 12 (7ρ), Φαραός, Τζόμπρας 8 (7ρ), Τιγγινάγκας 6 (5ρ), Μηνάς, Μπαϊμπής (6ρ), Βάθης, Κεφαλάς 4, Ηλιακόπουλος 2.

Space Hellas 2(Ντουμάνης): Αράπογλου (4ρ 3 ασ), Μπόσκος 16 (3ασ), Μπακάκος 2, Καπλάνης 14 (2τρ 6ρ 5ασ 4κλ) , Καραλιώτας 7, Καραφώτης 12 (5ασ), Δευτεραίος 9 (11ρ),  Παλιοκώστας 3 (10ρ), Παπαευαγγέλου 20 (8κλ).

Τι μας άρεσε: Ο φρενήρης ρυθμός της Space Hellas 2!