12/10/2022
Valhalla Phantoms 10 22 17 17 - 66 -
Space Hellas 20 16 14 19 - 69 -

Space Hellas: Ολοκλήρωσε αήττητη την φάση των ομίλων!

Βράδυ Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Valhalla Phantoms υποδέχθηκαν την Space Hellas για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Η ομάδα του Παναγιώτη Ντουμάνη, αν και καρδιοχτύπησε απέναντι στους σκληροτράχηλους Phantoms, επικράτησε με 66-69 φτάνοντας τις 3 νίκες σε ισάριθμα και προκρίθηκε στη φάση των 64. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Χωρίς την απαραίτητη συγκέντρωση μπήκαν στο παρκέ οι Phantoms, που αντιμετώπισαν πρόβλημα στο αμυντικό transition και βρέθηκαν πίσω 0-9 στο ξεκίνημα. Με τον Βεργόγιαννη να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό και τον Μπαμπάκο να είναι αποτελεσματικός στο low post παιχνίδι, η Space μπήκε σε θέση οδηγού και έδειξε ικανή να τελειώσει από νωρίς το ματς. Οι γηπεδούχοι άργησαν, αλλά βρήκαν τα πατήματά τους και με πρωταγωνιστή τον Κρινή (4π.) κράτησε τη διαφορά σε λογικά πλαίσια. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-20.

Εναλλαγή δεδομένων στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Valhalla Phantoms να μεταμορφώνονται επιθετικά σκοράροντας 22 πόντους. Δρόσος (5π.), Παντελέακης (5π.) και Φλάκας (6π.) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους που διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Για την Space Hellas ο Ντουμάνης (8π. με 2 τρ.) πήρε μπρος επιθετικά και διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του. Σκορ ημιχρόνου, 32-36.

Στην επανάληψη το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Με το δίδυμο Κρινής (7π.) – Μακρής (4π.) να ξεχωρίζει, οι Phantoms επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 17-14, μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της. Το μαρκάρισμα του Ντουμάνη, ωστόσο, παρέμεινε άλυτος γρίφος, αφού ο ηγέτης των φιλοξενούμενων προσέθεσε ακόμη 10 πόντους στη συλλογή του. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-50.

Τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι και όλα τα ενδεχόμενα να μοιάζουν ανοιχτά. Τα μακρινά σουτ των Γεωργακά (6π. με 2 τρ.) και Κρινή (3π.), αλλά και τα δίποντα των Κότσιρα και Μακρή επέτρεψαν στους Phantoms να ασκήσουν μεγάλη πίεση στους φιλοξενούμενους. Η Space διατήρησε την ψυχραιμία της, σκόραρε όσο χρειάστηκε με τους Βεργόγιαννη (6π.), Ντουμάνη (5π.) και Μπαζώρο (5π.) και απέδρασε από το Basketaki Arena με ένα ακόμη ροζ φύλλο στη συλλογή της.

Στο τέλος του αγώνα, οι Valhalla Phantoms είχαν 24/47 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Space Hellas είχε 21/47 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 21/35 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ντουμάνης με 25 πόντους, έχοντας 4/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πάσχος με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και είχε 2 λάθη σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς) : Γεωργακάς 8 (2), Δρόσος 5 (1), Κότσιρας 4 (3 ασί.), Κρινής 14 (1), Μακρής 8 (5ρ.), Παντελεάκης 9 (1 μπλοκ), Πάσχος 10 (6ρ.), Φιλιππής, Φλάκας 8 (2 ασί.).

Space Hellas (Ντουμάνης) : Βεργόγιαννης 17, Ελευθερίου 4 (4ρ.), Ηλιόπουλος 2 (4 ασί.), Κασνέσης 2, Κωνσταντινίδης 6 (8ρ.), Μπαζώρος 7 (2 ασί.), Μπαμπάκος 6 (11ρ.), Ντουμάνης 25 (7ρ., 2 τρ.), Σιαρές.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.