01/12/2023
Peristeri Trelleborg 6 13 4 9 - 32 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 17 16 22 19 - 74 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, η Ανυπόπταχτοι Γαλάτες εκμεταλλεύτηκαν τη ποιότητα τους, αλλά και τις απουσίες των αντιπάλων και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με σκορ 32-74!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, τον Μαντά να συνδέεται δύο φορές οπότε γραμμή των 6.75, αλλά και τον Δημογέροντα να τον ακολουθεί σε απόδοση, κατάφερα να κλείσουν την περίοδο έχοντας διάφορα 11 πόντων με σκορ 6–17. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Δρακόπουλος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 3 πόντους στο ενεργητικό του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία στην αναμέτρηση, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο τους και με τους Καζάνα, Λαδά και Δούστο να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ 19-33! Στον αντίποδα, ο Μηλιώνης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, πετυχαίνοντας 7 πόντους.

Οι Γαλάτες με την επιστροφή τους στο παρκέ της Basketaki Arena πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα της φετινής σεζόν, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έκλεψαν μπάλες, έλεγξαν τα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, είχαν σωστές επιλογές, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Δούστο, Καζανά και Καλλούλλη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα τριάντα δυο  πόντων με σκορ 23-55!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη με το εμφαντικό 32-74!

Betsson MVP ο Γιώργος Λαδάς 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Τάτσης είχε 2 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 22/50 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 6/8 βολές, 48 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 16 κλεψίματα  και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/36 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 6/10 βολές, 28 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη .

Peristeri Trelleborg(Τζίντζας): Βαγενάς, Δρακόπουλος 13, Μηλιώνης 10, Παλάσκας 5, Τάτσης 2, Τζίντζας 2.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες(Τερζής): Diaz-Μαντάς 11, Δημογέροντας 8, Δούστος 12, Κουλλούλη 6, Καζάνας 13, Καρατσαρέας 7, Λαδάς 15, Παπαδάκος 2, Τερζής.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των νικητών στο transition!