10/04/2024
Γκουρούδες 9 18 13 17 - 57 -
Heldreich 21 23 21 21 - 86 -

Με σπασμένα τα φρένα ο Heldreich!

Ο Heldreich, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, επικράτησε των Γκουρούδων 57-86 και απέχει μια νίκη από την συμμετοχή του στην Elite League του χρόνου.

Δύο νίκες μακριά από το Final 4 της Master League και τον μεγάλο στόχο της ανόδου στην Elite League οι δύο ομάδες. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Heldreich που προηγήθηκε 0-8 με δυο τρίποντα του Ανδρεάδη και καλάθι του Διονύση Μπακούρου. Οι Γκουρούδες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, με τα τρίποντα που είναι το όπλο τους όλη την χρονιά να μην είναι εύστοχα. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει φωτιά έξω από τα 6.75 με 5/12 τρίποντα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 9-21.

Δύο γρήγορα τρίποντα των Μελάγιες και Αχή στην αρχή της δεύτερης περιόδου φάνηκαν να βάζουν τους Γκουρούδες στον αγώνα. Όμως ο Παγώνης είχε άλλη άποψη. Με ένδεκα συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα δεκατριών πόντων στους φιλοξενούμενους (19-32). Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 27-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Heldreich έβαλε την μπάλα κοντά στο καλάθι όπου οι Γκουρούδες δεν είχαν τα κορμιά να ανταπεξέλθουν. Με τον Ζαχαρόπουλο πρωταγωνιστή, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και να αυξάνουν το προβάδισμα τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-65.

Η τελευταία περίοδος είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με την διαφορά να είναι τέτοια που δεν έδινε ελπίδες στους γηπεδούχους για ανατροπή. Έτσι ο Heldreich πήρε την νίκη με σκορ 57-86 και απέχει πλέον μια νίκη από την συμμετοχή του στην Elite League την επόμενη χρονιά.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ανδρεάδης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αχής με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 7, Μελάγιες 13, Αχής 13, Αργυράκης 2, Βασιλάκης 8, Μπαλαούρας 7, Τουπής 7.

Heldreich (Νικολαΐδης): Μπακούρος Δ. 11, Μπακούρος Αρ. 5, Μάρας 4, Παγώνης 17, Μουδήλος 7, Νικολαΐδης 12, Ανδρεάδης 17, Ζαχαρόπουλος 13, Τσεκουρλούκης.

Τι μας άρεσε: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ του Heldreich.