06/12/2021
LazerWolves 10 2 14 18 - 44 -
Peristeri Histons 13 10 12 5 - 40 -

Σπουδαία ανατροπή και νίκη για τους Lazers!

Τι κι αν για 36′ ήταν πίσω στο σκορ, τι κι αν έχαναν και με 12 πόντους, οι Lazers με ψυχή και καρδιά γύρισαν το ματς, κέρδισαν τους Peristeri Histons με 44-40 και έφτασαν στην 5η νίκη τους στην χρονιά.
Με αρκετή νευρικότητα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, που δυσκολεύονταν πάρα πολύ να σκοράρουν. Οι Peristeri Histons ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 13-10, με τον Στέλιο Δερβετζή να σημειώνει 6 πόντους και τον Λαμπρόπουλο 5. Για την ομάδα του Αντωνακόπουλου, 4 πόντους έβαλε ο Μάρκος Ασυμομύτης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μιχαλόπουλου συνέχισε να είναι εξαιρετική στην άμυνα. Δέχθηκε μόλις 2 πόντους και έτρεξε ένα επιμέρους 10-2, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 23-12, με τον Στέλιο Δερβετζή να βάζει άλλους 6 πόντους και να φτάνει στους 12. Για τους Lazers, το μοναδικό καλάθι στην περίοδο σημείωσε ο Χάρης Παπαθωμάς.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Lazers προσπάθησαν να μειώσουν. Χτυπώντας κυρίως μέσα από το «ζωγραφιστό» με τους Βρεττάρο και Ασυμομήτη έτρεξαν ένα επιμέρους 14-12, μείωσαν στους 9 και έδωσαν ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Για τους «Περιστεριώτες» 4 πόντους σημείωσε ο Δερβετζής που ήταν εξαιρετικός στην επίθεση.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Lazers ήταν συγκλονιστικοί. Με τρομερή άμυνα και μεγάλα καλάθια του Αντωνακόπουλου, ισοφάρισαν σε 37-37 4′ για το τέλος του ματς. Οι Lazers, ήταν αποφασισμένοι να μην χάσουν και να τελειώσουν την μεγάλη ανατροπή που έκαναν, παίρνοντας τελικά μία σπουδαία νίκη με 44-40. Οι Peristeri Histons, έχασαν από τα χέρια τους μία τεράστια νίκη, που θα τους έδινε βαθιά βαθμολογική «ανάσα».
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μάρκος Ασημομύτης με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Δερβετζής με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 17/75 εντός πεδιάς, 1/20 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη, οι Histons είχαν 17/57 εντός πεδιάς, 1/14 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 2 τάπες.
Lazers (Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 4, Μοσχάκης 5, Δημητρακόπουλος 6, Κάκαλης, Παπαθωμάς 9, Ασημομύτης 9, Αντωνακόπουλος 9, Τσάκωνας 2.
Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Δερβετζής 18, Τσόκανος 2, Λαμπρόπουλος 7, Πλινθίδης Ν 3, Πλινθίδης Μ 4, Μιχαλόπουλος 4, Καλομοιρόπουλος 2.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!