08/01/2023
Young Ballers BC - - - - - 20 -
Circle BC 20 8 12 15 - - -1

Σπουδαία Circle, "φρέναρε" τους Young Ballers!

Την μεγάλη έκπληξη της ένατης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Evolution League έκανε χθες το βράδυ στο Περιστέρι η Circle, καθώς κέρδισε δίκαια τους Young Ballers με 47-55, τους έσπασε το αήττητο και πήρε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 11-5 στο ξεκίνημα της συνάντησης, η Circle έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 15-20, χάρη σε 8 πόντους του Μουρελάτου, 4 του Καρκαλέτση και 4 του Παπαχρήστου. Ο Βούλγαρης με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Τσατάλης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Young Ballers έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 νέους πόντους του Βούλγαρη και τρίποντα των Κρόκου - Ζορμπάνου, αλλά και buzzer beater του Ανδρεάδη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 32-28. Ο Μιχάλης Ζαφειρόπουλος με 5 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γεωργίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αλεξόπουλου ήταν καλύτερη και με 8 συνεχόμενους πόντους του Μανσόλα και 4 του Μουρελάτου, προσπέρασε με 38-40. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για την παρέα του Στεφανάκου στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Μπάραμπας, ενώ 3 βολές είχε ο Βούλγαρης. Σκορ τρίτης περιόδου 38-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Circle έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη και με δράστες στην επίθεση τους Μουρελάτο, Τσουμέτη, Μπακόπουλο και Καρκαλέτση, έφτασε δίκαια στην τεράστια νίκη με 47-55! Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Young Ballers να βρουν ρυθμό και έτσι οι εύστοχες προσπάθειες των Βούλγαρη, Παππά και Ανδρεάδη δεν τους έφταναν.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/27 βολές, 10/37 δίποντα και 5/29. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/20 βολές, 16/49 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Young Ballers ο Βούλγαρης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 7/15 βολές, 6/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 26 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 7 λάθη. Betsson mvp της Circle ο Καρκαλέτσης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Young Ballers (Στεφανάκος): Βούλγαρης 19, Παππάς 7 (1), Κρόκος 3 (1), Τσατάλης 3 (1), Ζορμπάνος 5 (1), Ανδρεάδης 6 (1), Βαρκάρης, Καβαλάρης, Μπάραμπας 2, Μουζάκης 2

Circle (Αλεξόπουλος): Ζαφειρόπουλος Μ. 5 (1), Ζαφειρόπουλος Γ., Καρκαλέτσης 8, Μουρελάτος 19 (2), Γεωργίου 4, Τουμπανάκης 1, Δόβας, Καλούδης 2, Μπακόπουλος 2, Παπαχρήστου 4, Τσουμέτης 2, Μανσόλας 8

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλε η Circle στα τελευταία λεπτά!