22/07/2021
Peristeri Trelleborg 12 16 14 12 - 54 -
Αμόκ 12 17 2 8 - 39 -

Σπουδαία εμφάνιση για την Peristeri Trelleborg!

Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση των Playoff της Development του Summer πανηγύρισε η Peristeri Trelleborg, αφού επικράτησε εύκολα της ΑΜΟΚ με 54-39 στο κλειστό του Basketaki Arena!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Αυτό αποτυπώνεται και στο 12-12, που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου. Αβαρκιώτης από την μία με 6 πόντους και Μονιός από την άλλη με επίσης 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στη δεύτερη περίοδο, το ντέρμπι συνεχίστηκε με την ΑΜΟΚ να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά την Trelleborg να είναι πάντα κοντά. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Αβαρκιώτη μπροστά στο σκορ με έναν πόντο, 29-28 και τον Γράψα να σημειώνει 4 πόντους. Για τους «πορτοκαλί», 9 πόντους έβαλε ο Γιάννης Τύρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Περιστεριώτες ήταν συγκλονιστικοί. Με τρομερή άμυνα, δέχθηκαν μόλις 2 πόντους και τρομερή επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους 15-2 και προηγήθηκαν με 43-31 με τον Δρακόπουλο να βάζει 7 πόντους. Από μία βολή για την ΑΜΟΚ έβαλαν οι Γράψας και Ιωαννίδης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Peristeri Trelleborg διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και έφτασε στην νίκη πρόκριση με 54-39. Πλέον, στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει την Cosa Nostra με φόντο το Final 4 της διοργάνωσης.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Τύρος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ιωαννίδης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/83 εντός πεδιάς, 4/27 τρίποντα και 8/12 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη, η ΑΜΟΚ είχε 12/56 εντός πεδιάς, 4/19 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 20 λάθη και 1 τάπα.

Peristeri Trelleborg (Τύρος): Βαγενάς 7, Τάτσης 2, Δρακόπουλος 14, Μονιός 10, Τύρος 12, Παύλου 6, Δημητράκης 3.

ΑΜΟΚ (Καρακιζλής): Γιαννόπουλος 3, Αβαρκιώτης 6, Κλαπής 3, Ορφανός 5, Ιωαννίδης 10, Γράψας 10, Καραθάνος 2.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες!