28/02/2023
Polichni 5 goat 2 6 9 11 - 28 -
Tseliguns 11 14 10 11 - 46 -

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για τους Tseliguns!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά οι Tseliguns με τον Φιλανθίδη και τον Θεοδουλίδη να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Polichni 5 goat δεν ήταν συγκεντρωμένοι και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε κανένα σημείο το δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 2-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μειώσουν με τα καλάθια του Τελικιόζογλου και του Δαμιανίδη, όμως οι Tseliguns κράτησαν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Τοπτσίδη και του Κοϊου διαμορφώνοντας το 8-25.

Οι Polichni 5 goat ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τελικιόζογλου και τον Θεοδοσιάδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους και να μειώνουν την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την συγκέντρωση τους και με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν σκορ με τον Καφφέ και τον Φιλανθίδη και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 17-35.

Στην τέταρτη περίοδο οι Polichni 5 goat  προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τα καλάθια του Θεοδοσιάδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Tseliguns εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και μπόρεσαν να απαντήσουν στα καλάθια που δέχτηκαν με τον Καφφέ και τον Φιλανθίδη διαμορφώνοντας το τελικό 28-46.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Χρυσόστομος Φιλανθίδης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θεόφιλος Τελικιόζογλου με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Polichni 5 goat: Κυριακίδης, Δαμιανίδης 6, Τελικιόζογλου 8, Παπαδόπουλος 2, Τερζίδης 3(1), Τσακίρης, Θεοδοσιάδης 9(1).

Tseliguns: Γιαγρίδης 4, Μήτογλου, Καφφές 5, Λόλας, Σταματάκης, Φιλανθίδης 18(1), Θεοδουλίδης 7(1), Κοϊου 6, Τοπτσίδης 6.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.