11/11/2023
Χάνειball 16 16 25 24 - 81 -
Myrmidons BC 7 19 21 19 - 66 -

Σπουδαία επιθετική παράσταση από τη Χάνειball!

Σάββατο απόγευμα στην αρένα του Seven για το πρωτάθλημα της Development League, η Χάνειball πραγματοποίησε το καλύτερο επιθετικό παιχνίδι μέσα στη σεζόν και ένα από τα καλύτερα της ιστορίας της, καταφέρνοντας να πάρει μία σπουδαία νίκη κόντρα στους Myrmidons με σκορ 81-66.

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τους Αρβανίτη(4π) και Κωνσταντίνο Χριστόπουλο(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 16-7. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχαν τον Μαστροκωστόπουλο ως πρώτο σκόρερ με 4 πόντους.

Στη συνέχεια, ήταν η σειρά των Μυρμιδόνων να πρωταγωνιστήσουν στο παρκέ του Seven, κερδίζοντας στο δεκάλεπτο με το επιμέρους 16-19. Ο Ραχωβίτας σε αυτό το διάστημα ήταν εκπληκτικός και με 4 εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι Μυρμιδόνες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο μείον έξι με σκορ 32–26. Από την άλλη πλευρά, ο Καραμπάς κυριάρχησε κατά από τα δύο καλάθια με 8 πόντους στο ενεργητικό του.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Γιώργου Γιαννακή, καθώς ο εκπληκτικός σέντερ των γηπεδούχων πραγματοποίησε μία γεμάτη και συνάμα εκπληκτική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, οδηγώντας τη Χάνειball στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 32-26! Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από το τρίποντο στα πρόσωπα των Θωμόπουλο και Ραχωβίτσα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 57–47.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με σκοπό να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και με τον Καραμπά να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 81–66.

Betsson MVP ο Γιώργος Γιαννακής με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μιχαήλ Ραχωβίτσας είχε 31 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 32/61 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 8/14 βολές, 57 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/28 δίποντα, 11/42 τρίποντα, 9/11 βολές, 31 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη.

Χάνειball (Κωνσταντίνος Χριστόπουλος): Αρβανίτης 6, Γιαννάκης 22, Καραμπάς 21, Κότσυφας 9, Γιάννης Χριστόπουλος 6, Κωνσταντίνος Κων. Χριστόπουλος 12, Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος 5, Μπελεφάντης.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Θωμάς, Μαστροκωστόπουλος 17, Πετρόπουλος 9, Ραχωβίτσα 31 Σιμονετάτος, Θωμόπουλος 9.