13/07/2021
Pourangers BC 11 9 11 17 - 48 -
Peristeri Trelleborg 10 6 22 16 - 54 -

Σπουδαία νίκη για την Peristeri Trelleborg!

H Peristeri Trelleborg, παρόλο που αγωνίστηκε με 5 παίκτες πήρε σπουδαία νίκη-πρόκριση με 54-48 κόντρα στους Pourangers στο κλειστό του Basketaki Arena.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Pourangers, κατάφεραν να προηγηθούν με 11-10 με τους Γεωργιόπουλο και Μπούτζη να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τους «Περιστεριώτες», 6 πόντους έβαλε ο Γιάννης Τύρος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς συνέχισε να είναι πολύ νευρικό. Αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται στο χαμηλό 9-6 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Pourangers, που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 20-16. Σταυρόπουλος από την μία με 5 πόντους και Τύρος από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Trelleborg παρουσίασε εξαιρετική εμφάνιση τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Με τον Δρακόπουλο να βάζει 8 πόντους και τον Δημητράκη 5, η ομάδα του Τσίντζα έτρεξε ένα επιμέρους 22-11 και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 38-31. Για την ομάδα του Γεωργιόπουλου, 7 πόντους έβαλε ο Κώστας Σταυρόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Peristeri Trelleborg κράτησε τα ηνία της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη πρόκριση με 54-48. Για την Trelleborg, 6 πόντους έβαλε ο Δρακόπουλος ενώ για τους Pourangers 6 πόντους ο Γιάννης Μπούτζης.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Γιάννης Τύρος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ο Γιάννης Μπούτζης είχε 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι Pourangers είχαν 20/64 εντός πεδιάς, 6/21 τρίποντα και 2/5 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 21/80 εντός πεδιάς, 4/25 τρίποντα 8/14 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 1 τάπα.

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Μπούτζης Θ 6, Σταυρόπουλος 14, Μπούτζης Γ 11, Λόζος 4, Αγαδάκος, Γεωργιόπουλος 9, Στρατόπουλος, Μπούτζης Σ 4.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Δρακόπουλος 19, Μονιός 10, Τύρος 16, Τσίντζας, Δημητράκης 9.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της Trelleborg παρά τις πολλές της απουσίες!