25/10/2021
Άξονας BC 22 17 15 20 - 74 -
Sicarios BC 24 26 22 20 - 92 -

Σπουδαία νίκη για τους Sicarios !

Ένα παχνίδι για γερά νεύρα και μεγαλές εντάσεις πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο του Ιβανοφείου για την Master κατηγορία μεταξύ του Axona και των Sicarios. Στο εν λόγω παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο σκορ παίρνοντας την νίκη με 74 – 92 .

Από την αρχή του αγώνα μπορούσε να διακρίνει κάποιοσ την ένταση και το πάθος των δύο ομάδων , καθώς πέρα απο το επιθετικό κρεσέντο , Ερμείδης ( 7 ποντοι ) , Λεφάκης και Πολυζος από 5 εκατέρωθεν, οι προσωπικές άμυνες , ήταν βγαλμένες από ατσάλι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε του Sicarios να διατηρούν τα ηνία στο σκορ με τον Μητσάκη να βρίσκεται σε μεγάλη βραδία και με 10 προσωπικους του πόντους να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων ( 39 – 50 ) .

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Axona να κυνηγαει στο σκορ με τους Αχτση και Κωστακιδη να αναλαμβανουν δράση ( 5 και 8 π. αντίστοιχα ) . Ωστόσο οι Sicarios κατάφεραν να ανταπεξελθουν στην πίεση και με τους Αλεξανδρίδη ( 11 π.) και Παπαθανασίου ( 4 π. ) κράτησαν το προβάδισμα που ειχαν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο στιγματίστηκε από τις συνεχόμενες τεχνικές ποινές προς την ομάδα του Axona για διαμαρτυριες προς τους διαιτητες , γεγονός που οδήγησε την ομάδα των Sicarios να ξεφυγει ακόμα περισσότερο στο σκορ . με τους νικητές να τερματίζουν στους 92 πόντους.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μητσάκης Γιάννης με 26 π. εκ των οποίων οι 18 προήλθαν απο 6 τρίποντα.

AXONAS : Άχτσης 10 . Τζιβάνης , Ερμείδης 22 (1) . Σαρογλου , Κωστακίδης 21 , Κυπριανίδης 9 (1) , Τραχανέλης 8 (2) , Γκάτζιος 3 , Μαργώνης , Βαλμας 2

SICARIOS : Λεφάκης 11 , Ξιουφης 2 , Παπαθανασίου 7 , Μητσάκης 26 (6) , Αλεξανδρίδης 21 , Πολύζος 9 (1) , Τσιλιγκαρίδης 8 , Συμεωνίδης 8