24/10/2023
BEGOU.. LUCKY 8 16 13 12 - 49 -
Patras LakiStars 8 12 8 12 - 40 -

''Show'' από τον Δημόπουλο και σπουδαία νίκη για τους Begoulucky

Με τον Δημόπουλο να είναι ο... μαέστρος στο παιχνίδι των Begoulucky, η ομάδα του πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στους περσινούς νικητές της Development League, Lakistars, με σκορ 49-40 και έδειξαν από το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς πως φέτος θα είναι ένας άκρως υπολογίσιμος αντίπαλος για κάθε ομάδα, ικανός για πολλές ζημιές, την ώρα που οι Lakistars εξακολουθούν να ψάχνουν τα πατήματά τους στο ξεκίνημα.

Ο αγώνας κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλό τέμπο και ειδικά στο Α' Ημίχρονο, το σκορ ήταν πάρα πολύ χαμηλό, δείγμα και της πίεσης και του άγχους της πρεμιέρας, σε συνδυασμό με την απραξία τόσων μηνών για τις δύο ομάδες. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις ομάδες να σκοράρουν μονοψήφιο αριθμό πόντων (8-8), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Begoulucky έχτισαν ένα ισχνό προβάδισμα και πήγαν στην ανάπαυλα με διαφορά 5 πόντων (21-16), η οποία για τα δεδομένα του παιχνιδιού έμοιαζε μεγάλη.

Στην επανάληψη, οι Begoulucky συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και το μομέντουμ του αγώνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, με την πάροδο του χρόνου να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και να ολοκληρώσουν την Γ' περίοδο στο +9, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης (37-28). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lakistars επιχείρησαν να διαφοροποιήσουν την κατάσταση, όμως με ηγέτη τον Δημόπουλο οι Begoulucky κατόρθωσαν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά και να ολοκληρώσουν το παιχνίδι, κερδίζοντας με 49-40.

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Δημόπουλος, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.