02/07/2021
Old Stars 14 12 13 18 - 57 -
Collectors 11 13 13 17 - 54 -

Σπουδαία νίκη για τους Old Stars!

Οι Old Stars παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κέρδισαν τους Collectors με 57-54 και πήραν την πρώτη τους νίκη στο Summer League!

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν μπορούσαν να βγάλουν ποιότητα στο παιχνίδι τους. Οι Old Stars ήταν καλύτεροι και με μπροστάρη τον Κοντό που σημείωσε 4 πόντους προηγήθηκαν με 14-11. Για τους Collectors, 8 πόντους έβαλε ο Κυριάκου που ήταν εξαιρετικός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου. Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι. Ωστόσο οι Old Stars κράτησαν τα ηνία του ματς και πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 26-24. Καπράλος από την μία με 5 πόντους και Μανδρώνης από την άλλη με 6 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι άμυνες έσφιξαν για τα καλά. Οι Old Stars έβρισκαν λύσεις μόνο με τους Καπράλο και Κοντό, ενώ ο Κυριάκου με τον Μανδρώνη είχαν συνέπεια για τους Collectors. To σκορ της περιόδου ήταν 13-13 και το συνολικό 39-37 για τους Old Stars!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης άλλαξε με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο τρίποντο. Ο Κωνσταντίνος Κοντός ήταν συγκινητικός με πολύ μεγάλα σουτ στο τέλος. Οι Old Stars, άντεξαν την πίεση και πήραν την νίκη με 57-54 κόντρα στους ελλιπείς Collectors, για τους οποίους πάλευε ο Κυριάκου.

Hall OF Brands ΜVP ψηφίστηκε ο Κωνσταντίνος Κοντός με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη και 5 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 15 πόντους, 22 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι Old Stars είχαν 21/76 εντός πεδιάς, 9/32 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη, οι Collectors είχαν 21/80 εντός πεδιάς, 5/27 τρίποντα και 7/9 βολές. Πήραν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 15 λάθη.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 2, Λεντζής, Δουκάκης 4, Καπράλος 23, Τζώρτζος, Πέτρου 3, Κοντός 25, Τσουμπαράς.

Collectors (Παπαδόπουλος): Κυριάκου 15, Λαγός 4, Παπαδόπουλος, Μανδρώνης 23, Χαραλαμπόπουλος 6, Κλεισούρας 2, Σαββέριος 4.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ματς με αρκετά καλό ρυθμό κόντρα σε δύο καλές ομάδες!