26/04/2024
Gangsters 27 15 22 3 - 67 -
Gran Camaria 18 21 10 21 - 70 -

Σπουδαία νίκη για τα Camaria!

Παρασκευή βράδυ στο Μαζαράκη, Gangsters και Gran Camaria αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική της Master Summer League. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν τελικά την νίκη με 67-70, καθώς οι Gangsters έμειναν στο τέλος με τρεις παίκτες.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι, αν και πέντε άτομα μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι παίρνοντας μια διαφορά 8 πόντων. Στις επιθέσεις αυτοί που βοήθησαν από τους Άσπρους ήταν οι Μαρκόπουλος, Κουτάντος και Κάζης. Από τους φιλοξενούμενους έδωσαν λύσεις οι Ζαλακώστας Γιώργος,  Δεμελής και Μπασδάνης κάνοντας το 27-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μομέντουμ άλλαξε κατοχή. Η Gran Camaria με σημαντικές άμυνες αλλά και εύστοχες προσπάθειες στην επίθεση πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 42-39. Πρωταγωνιστές στην επίθεση για τους κίτρινους ήταν οι Τσίγκανος, Ζαλακώστας Νεκτάριος και Ζαλακώστας Βασίλης. Από την αντίπερα όχθη οι Gangsters διατήρησαν το προβάδισμα τους, με τους Κάζη, Κουτάντο και Τσάκωνα.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έκαναν άμυνα για σεμινάριο,  αφού δέχτηκαν μόλις 10 πόντους. Στην επίθεση λειτούργησαν εξίσου αποτελεσματικά όπως και στην άμυνα. Ο Κάζης έκανε την δουλειά με σουτ εντός πεδίας, ενώ ο Κουτάντος δούλεψε μέσα στο ζωγραφιστό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν 10 πόντους. Αυτοί που βοήθησαν επιθετικά ήταν οι Φραγκούλης και Ζαλακώστας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Από την αρχή της περιόδου τα πνεύματα άναψαν. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι, καθώς ο Τσάκωνας συμπλήρωσε τα 5 ομαδικά φάουλ και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Στην επόμενη φάση η ατυχία ξαναχτύπησε την πόρτα, αφού ο Κάζης τραυματίστηκε στο πόδι και δεν μπορούσε να αγωνιστεί  άλλο. Έτσι οι Gangsters έπαιξαν με 3 άτομα. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή ξεκίνησαν με σερί 8 πόντων και στην συνεχεία ακολούθησαν τα παραπάνω. Δεμελής, Ζαλακώστας Γιώργος και Φραγκούλης έφεραν μπροστά τα Camaria. Στο τέλος με πρωτοβουλία του coach Αθανασίου, αποφάσισαν από κοινού να διακόψουν το παιχνίδι, αφήνοντάς το στο 67-70.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζαλακώστας Γιώργος με 13 πόντους και 5 ασίστ, ενω από τους ηττημένους ξεχώρισε ο  Κουτάντος Γρηγόριος με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ (double-double).

Gangsters (Βρύλης): Νακόπουλος 9, Κάζης 17, Μαρκόπουλος 16, Κουτάντος 17, Τσάκνωνας 8.

Gran Camaria (Αθανασίου): Φραγκούλης 10, Ζαλακώστας Γιώργος 13, Μπασδάνης 9, Δεμελής 10, Ζαλακώστας Βασίλης 7, Ζαλακώστας Νεκτάριος 10, Κουφός 4, Τσίγκανος 7.

Τι μας άρεσε: Η συνεχή αλλαγή στο μομέντουμ του αγώνα!