26/03/2024
Brooklyn Bets by Amerikanos24 16 13 12 29 - 70 -
Harlems 16 19 21 19 - 77 -

Και τώρα τα σπουδαία για τους Harlems!

Το βράδυ της Τρίτης 26 Μαρτίου στο Basketaki Arena, οι Harlems είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στην μεγαλύτερη διάρκεια, κινδύνεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να απολέσουν διαφορά 19 πόντων, αλλά στο τέλος έφτασαν στην νίκη απέναντι στους πολύ μαχητικούς Brooklyn Bets με 70 – 77 και στρέφουν την προσοχή τους στο πρώτο ματς των πλέι οφ με αντίπαλο την Hood.

Οι ομάδες μπήκαν αεράτες στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, με το σκορ να μένει στο ισόπαλο 16 – 16. Οι Harlems είχαν την πρωτοπορία στην μεγαλύτερη διάρκεια με οδηγό τον Σιάμο με 7 πόντους και τον Τρυγωνόπουλο να προσφέρει βοήθειες με 4, με τους Bets να επιστρέφουν μετά τα μισά και με κορυφαίο τον Πουλόπουλο με 9 πόντους να φέρνουν το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με κορυφαίους τους Δαμίγο(6), Μότσιο(4) και Σιάμο(4), ξέφυγαν στο τέλος του ημιχρόνου με 29 – 35. Στο στρατόπεδο των Bets που δεν έβγαζαν την απαιτούμενη προσοχή στην άμυνα, ξεχώρισαν Σάλλαρης και Πουλόπουλος με ένα τρίποντο έκαστος.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού. Οι Χάρλεμς με τον Μότσιο να δίνει το έναυσμα με 6 πόντους και τους Τρυγωνόπουλο, Ρουσιώτη και Δαμίγο να αναλαμβάνουν δράση στη συνέχεια με τρίποντα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 15. Στην αντίπερα όχθη, οι Bets αντιμετώπιζαν δυσκολίες και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον Χαλαβατζή να είναι μακράν ο καλύτερος της ομάδας του με 7 πόντους.

Με καυτό Κάντζιο ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς ο γκαρντ των Harlems με δύο τρίποντα, έστειλε τη διαφορά στο + 17(47-64). Οι Bets παρότι έδειχναν πεσμένοι στο καναβάτσο, έβγαλαν τεράστια διάθεση! Αγγελόπουλος(11), Πουλόπουλος(7) και Μουχίμογλου(7),σκόραραν με κάθε πιθανό τρόπο ροκανίζοντας τη διαφορά και πλησιάζοντας σε 66-69. Με 2 λεπτά να απομένουν για το φινάλε του παιχνιδιού, ο Σιάμος με την ποιότητα του ανέλαβε να βγάλει το φίδι από την τρύπα και με 7 προσωπικούς του πόντους, οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 70 – 77.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Δαμίγος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Πουλόπουλος με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 13, Δαραμούσκας 4, Μουχίμογλου 12, Νικολαΐδης 4, Πουλόπουλος 24(6 κλ.), Ρούσσος 3, Σάλλαρης 3, Χαλαβατζής 7.

Harlems(Ρουσιώτης): Δαμίγος 15, Κάντζιος 14, Μότσιος 14(12ρ.), Ρουσιώτης 3, Σιάμος 19(8ρ. - 7ας.), Τρυγωνόπουλος 12(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Πολύ ανοιχτό και ποιοτικό παιχνίδι που κύλησε σε γρήγορο τέμπο.