02/07/2021
Sun City Spurs 4 7 13 14 - 38 -
Old Firm BC 4 10 13 15 - 42 -

Σπουδαίο «διπλό» για την Old Firm!

Η Old Firm, έμεινε πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και κέρδισε στον Κολωνό τους Sun City Spurs με 42-38!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά! Δυσκολεύονταν πάρα πολύ να σκοράρουν και έκαναν πολλά λάθη. Το σκορ της περιόδου ήταν 4-4 με δύο καλάθια εντός πεδιάς. Για την Old Firm, 3 πόντους είχε ο Τρωγαδάς, ενώ για τους Spurs από 2 πόντους έβαλαν οι Nioniovic και Γιουλούντας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Old Firm άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να εκμεταλεύεται στο 100% τα λάθη των αντιπάλων τους. Έτσι, με μπροστάρη τον Διονύση Ντράγκοτι που σημείωσε 8 πόντους η Firm προηγήθηκε με 14-11 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τους Spurs, 3 πόντους έβαλε ο Πιέρρος Κοντογιάννης.

Στην τρίτη περίοδο, και με τον Αλέξανδρο Χριστόπουλο να παράτα το καφέ για να γίνει προπονητής, οι Spurs κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με τους Γιάννη Μπόζα και Γιάννη Κουκουλή να σημειώνουν 5 και 3 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα του Τρωγαδά, 4 πόντους έβαλε ο Γκίκας, ενώ 3 ο Ντραγκότι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αίμα και άμμος. Η Old Firm ωστόσο, έδειξε ψυχραιμία και με τον Κανελλόπουλο να είναι εξαιρετικός έφτασε στην νίκη με 42-38 ξεπερνώντας το πολύ δύσκολο εμπόδιο των Sun City Spurs. Η ομάδα του Χριστόπουλου, είχε τον Nioniovic με 3 πόντους και ένα πολύ μεγάλο σουτ στο φινάλε, που δεν ήταν αρκετό.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Τρωγαδάς με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σαπουντζής με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι Sun City Spurs είχαν 15/55 εντός πεδιάς, 3/12 τρίποντα και 5/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 5 ασίστ και 28 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 16/73 εντός πεδιάς, 5/35 τρίποντα και 5/16 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 15 λάθη.

Sun City Spurs (Χριστόπουλος): Γιουλούντας 4, Μπόζας Ν 4, Κοντογιάννης 8, Κουκούλης 5, Φώτος 1, Διονυσόπουλος 5, Μπόζας Γ 7, Σαπουντζής 4.

Old Firm (Τρωγαδάς): Κανελλόπουλος 2, Γκίκας 9, Μουγκαράκης 3, Κούτσικος 2, Αναχουρλής 4, Ντραγκότι 15, Τρωγαδάς 7.

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι για 40 λεπτά!

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη που έγιναν στο παιχνίδι!