17/09/2023
Hurricanes 12 16 6 12 - 46 -
Harlems 21 12 12 17 - 62 -

Σπουδαίο ξεκίνημα για Harlems!

Παρά τις απουσίες τους, οι Harlems κατάφεραν να επικρατήσουν σχετικά εύκολα των Hurricanes με σκορ 46-62, για την πρώτη αγωνιστική του 18ου ομίλου του Basketaki Cup.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με όρεξη να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι κάνοντας ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, με τον Κοψιδά να σημειώνει 8 ποντους και έχοντας μαζί του για παρέα τον Μανίκα, ο οποίος σημείωσε ακόμη 7. Πρώτος σκόρερ στο 1ο δεκάλεπτο για τους Hurricanes ήταν ο Ιωαννίδης με 5 πόντους και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, έγραψε 12-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα ισορρόπησαν. Με τους Hurricanes να ξαναμπαίνουν γρήγορα στο ματς και με τους Ιωαννίδη και Γκυρτή να σημειώνουν από 4 πόντους εκαστος, έφεραν το σκορ σε απόσταση αναπνοής, θέλοντας να δείξουν, ότι  "κατέβηκαν" για να διεκδικήσουν τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με μια διαφορά 5 πόντων και συγκεκριμένα με  σκορ 28-33 υπέρ των Harlems.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά φτωχό επιθετικά, κάτι που δε βοήθησε τους Hurricanes να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ. Από την άλλη πλευρά, για τους Harlems, σημαντική ήταν η παρουσία του Κοψιδά στο συγκεκριμένο σημείο, ο οποίος με τα σουτάκια του από τα 5μιση μέτρα, σημείωσε 6 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Hurricanes δεν είχαν να χάσουν τίποτα από το να προσπαθήσουν για την ανατροπή, όμως οι Harlems δεν άφησαν πολλά περιθώρια, τελειώνοντας υποδειγματικά τον αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει στο +16 και συγκεκριμένα στο 46-62.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 12/20 βολές, 22/51 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, ενώ έκαναν 15 κλεψίματα αλλά και 15 λάθη. Από την άλλη μέρα οι γηπεδούχοι είχαν 4/7 βολές, 12/35 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 21 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανίκας, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 8 κλεψίματα(!).

HURRICANES:Κασσελάκης, Λατίφης 2, Περσίτσας 5, Ιωαννίδης 12 (2), Βλάχος 3 (1), Βασιλειάδης 3 (1), Γκυρτής 14, Καραθάνος 2, Μακρής 3 (1), Ρούπας 2.

HARLEMS: Μανίκας 12 (1), Μωυσίδης 4, Κάτζιος 5 (1), Κοψιδάς 18, Σταυρόπουλος 7, Λιάπης 6, Μότσιος 4, Σιάμος 6.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τελείωμα των Harlems.