05/11/2023
Iguana Pacers 7 20 12 17 - 56 -
Hood BC 11 4 19 6 - 40 -

Σπουδαίος άσσος για τις "Σαύρες"!

Σπουδαίο παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Master league έγινε στο κλειστό του ΓΣΠ, ανάμεσα στους Iguana Pacers και στους Hood BC, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μεγάλη νίκη με 56-40, παίζοντας ωραίο μπάσκετ και αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα!

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες, οι οποίες μπήκαν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά. Λίγο καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στην αρχή κατάφεραν να προηγηθούν με 4 πόντους με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 7-11.

Άλλη ομάδα οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς κυριάρχησαν επιθετικά κυρίως με τους Γιωτάκη (5π) και Γεώργιου (4π), καταφέρνοντας έτσι να ξεφύγουν στο σκορ με +12. Η άμυνα των γηπεδούχων ανάγκασε τους άστοχους Hood να σκοράρουν μόνο 4 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 27-15.

Στην επανάληψη οι Hood προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με το Πρωτόγερο να σημειώνει 8 πόντους στην τρίτη περίοδο και να ξαναβάζει στο παιχνίδι την ομάδα του.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να φτάσουν την διαφορά στους 5 πόντους, αυτοί που τελείωσαν καλύτερα το παιχνίδι ήταν οι Pacers, με τον εκπληκτικό Γεωργίου (4π) να τελειώνει υποδειγματικά το ματς δίνοντας έτσι την νίκη στην ομάδα με 56-40.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργίου με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πρωτόγερος με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 3/6 βολές, 13/40 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 6 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 14/37 δίποντα και 3/31 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 10 λάθη.

Iguana Pacers (Γεωργίου): Φαρούπος, Μοσχετάς 11 (3), Ανδριώτης 2, Γιαννόπουλος 9 (1), Γεωργίου 11, Παπαζαχαρίου 3 (1), Γιωτάκης 8 (2), Στατομήτρος 12 (2)

Hood BC (Πατσάκας): Πρωτόγερος 10, Πετράκος 8, Σαρρής 8 (2), Λαύκας 4, Χανιώτης 4, Θεοδώρου 2, Στεφόπουλος 4 (1)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!