11/06/2022
Μίνωες 6 13 15 18 - 52 -
Retro Pacers 10 16 13 11 - 50 -

Σπουδαίοι Μίνωες!

Την δεύτερη νίκη τους στον τρίτο όμιλο της Summer D2-League πήραν οι Μίνωες, οι οποίοι αν και κυνηγούσαν για 40 λεπτά τους Retro Pacers, κατάφεραν στο τέλος να κλέψουν τη νίκη με 52-50, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην πρώτη του ήττα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Retro Pacers, καθώς με 4 πόντους του Κοκκώνη και 4 του Μπουρμπόν, προηγήθηκαν με 6-10. Ο Παγώνας, ο Κυριακόπουλος και ο Αλεξόπουλος με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Μπουρμπόν, 4 πόντους του Κοκκώνη και τρίποντο του Ιωαννίδη, η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου βρέθηκε στο +8, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 19-26! Τους Μίνωες κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι παλιοσειρές Μπουραζάνης και Παπαστάμος με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Retro Pacers έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 12 πόντων, 19-31, με τον Μπουρμπόν να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους και τον Κοκκώνη να ευστοχεί από την περιφέρεια. Ωστόσο, η παρέα του Παπαστάμου δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 8 πόντους του Παγώνα, 4 του Βλάχου και τρίποντο του Αλεξόπουλου, μείωσε στους 5, 34-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μίνωες συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 7 πόντους του Παγώνα, 4 του Κυριακοπούλου, 4 του Βλάχου και τρίποντο του Μπουραζάνη, έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή με 52-50! Ο Σέμπογλου με 5 πόντους και ο Μπουρμπόν με 4 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Ιωαννίδης έχασε την ευκαιρία στη λήξη να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του ή έστω να στείλει το ματς στην παράταση, χάνοντας τρεις βολές σε νεκρό χρόνο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/24 βολές, 8/31 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 17 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 18/51 δίποντα και 3/27 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Μινώων ο Παγώνας με 19 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 2/3 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Σέμπογλου με 8 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 2/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Μίνωες (Παπαστάμος): Μπουραζάνης 9 (2), Βλάχος 8 (2), Αλεξόπουλος 7 (1), Παπαστάμος 3, Παγώνας 19 (3), Κυριακόπουλος 6

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Κοκκώνης 13 (1), Ιωαννίδης 3 (1), Σέμπογλου 8, Βαμβακάρης 4, Καζαφέρης, Λιγνός 4, Μπουρμπόν 18 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των Μινώων!