12/07/2023
Hellas Paper Bears 20 23 23 31 - 97 -
Stefanina Timberwolves 13 17 15 21 - 66 -

Στα ημιτελικά οι Hellas Paper Bears!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με αμφότερες τις ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό στο γήπεδο. Οι Hellas Paper Bears κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα με σκορ 20-13, χάρη στην εξαιρετική άμυνά τους και τις αποτελεσματικές επιθέσεις τους. Ο Παππάς και ο Παλιογιάννης ξεχώρισαν με την αντίληψη τους στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να πετύχουν σημαντικά καλάθια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων.Οι Stefanina Timberwolves πάτησαν γκάζι και αποδείχθηκαν ανίκητοι στην περιφέρεια. Οι Hellas Paper Bears προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά οι επιθέσεις τους δυσκολεύτηκαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 43-30 υπέρ των Hellas Paper Bears όμως ο Simovic κατάφερε να εντυπωσιάσει με τις ακροβατικές του κινήσεις και την ακρίβεια στα σουτ.

Ο τρίτος αγωνιστικός χρόνος βρήκε τους Hellas Paper Bears να προσπαθούν να επανέλθουν στο παιχνίδι. Ο Χριστοδούλου ξεκίνησε να βρίσκει το στόχο του και μετά από μια σειρά από ευστοχίες, η ομάδα του μείωσε τη διαφορά. Ωστόσο, οι Stefanina Timberwolves παρέμειναν συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί, και με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 66-45 υπέρ τους.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είδε τους Stefanina Timberwolves να επιδεικνύουν την ανωτερότητά τους. Οι Hellas Paper Bears έδειξαν κόπωση από τον αγώνα και δυσκολεύτηκαν να ανταπεξέλθουν. Οι Καλλιώρας και Simovic συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια εντυπωσιακή νίκη. Το τελικό σκορ οριστικοποιήθηκε στο 97-66, με τους Stefanina Timberwolves να αποδεικνύουν την υπεροχή τους στο γήπεδο.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σπύρος Παππάς ο οποίος έκανε ένα φανταστικό Double Double με 24 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Stefanina ο καλύτερος ήταν ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης 5 (1) , Πολυχρονιάδης Χ. 6 (2) , Πολυχρονιάδης Γ. 3 , Αλεπάκης , Πολυχρονιάδης Θ. 11 (3) , Παλιογιαννης 19 (4) , ΦΑΡΜΑΚΗΣ 7 , ΡΙΖΟΣ 8 (2) , Παππάς 24 (1) , Χριστοδούλου 14 , Αναγνώστου

Stefanina Timberwolves: Simovic 17 , Αλεπάκης , Καλλιώρας 24 (2) , Καμαρούδης 3 (1) , Σμυρνιός , Τσακαλαίδης 4 , Αλβανός , Κλώνος 2 , Αγγελίδης 10 , Μαυρουδής 6