30/04/2024
Manchester United BC 17 32 15 33 - 97 -
Salo Nics 28 20 28 11 - 87 -

Στα ημιτελικά η Manchester United BC!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Salo Nics. Οι Σπανός, Λιούκας και Στεργιόγλου είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Salo Nics να έχουν το προβάδισμα με 17-28.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο ανταγωνιστικό. Οι παίκτες της Manchester United BC άρχισαν να βρίσκουν τον ρυθμό τους, με τους Γκιφόπουλο, Λίλη και Στεάι να βάζουν σημαντικά καλάθια. Οι Salo Nics από την άλλη πλευρά, προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Σπανό και Λιούκα να κάνουν σημαντικά καλάθια. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με την Manchester United BC να προηγείται με 49-48.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά αγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό στο γήπεδο. Οι Salo Nics επέδειξαν ανθεκτικότητα και αποφασιστικότητα, καθώς οι παίκτες της Manchester United BC προσπάθησαν επανειλημμένα να ανατρέψουν την κατάσταση. Το τρίτο δεκαλέπτο έληξε με τους Salo Nics να προηγούνται με σημαντική διαφορά, 64-76.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η κορύφωση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα. Η Manchester United BC, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ, έδειξαν απίστευτο πνεύμα αντιμετώπισης, καταφέρνοντας να ανατρέψουν την κατάσταση με εξαιρετικά σουτ και ασίστ. Τελικά, η Manchester United BC κατάφερε να νικήσει τους Salo Nics με σκορ 97-87 παίρνοντας με αυτό τον τρόπο την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Ιωάννης Γκιφόπουλος ο οποίος ένα εντυπωσιακό Double Double με 54 πόντους και 26 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Salo Nics είναι ο Αστέριος Σπανός ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Manchester United BC: Γκιφόπουλος 54(2), Δέλλιος, ΚαρακώσταςΑλ. 2, ΚαρακώσταςΚων. 3, Λαμπρέλλης, Λίλης 19(5), Στεάι 16, Χριστοφίδης 3(1)

Salo Nics: Κεπαπτσόγλου, Λιούκας 23, Πατίκας 9, Πούλιος 4, Σπανός 28(1), Στεργιόγλου 2, Τάσσιος, Τέγος 5(1), ΤέντσοςΑ. 2, ΤέντσοςΘ. 14(4)