02/10/2019
Peristeri Wardogs 8 15 15 7 - 45 -
Peristeri Histons 10 19 22 24 - 75 -

Στα μπλε το ντέρμπι του Περιστερίου!

Στα χρώματα των Peristeri Histons βάφτηκε το τοπικό ντέρμπι απέναντι στους Peristeri Wardogs, με τους μπλε να εκμεταλλεύονται το βάθος του πάγκου τους και να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 45-75 για την τρίτη αγωνιστική του 16ου ομίλου του Basketaki Cup.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Peristeri Histons να προηγούνται με 8-10, χάρη σε 8 πόντους του Στεφανίτση και δίποντο του Μιχαηλίδη, ενώ για τους γηπεδούχους το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Παπαευθυμίου, σκοράροντας και τους 8 ποντοης της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες τους Μιχαλόπουλο (6π), Ηλιόπουλο (6π) και Γιοβάνη (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 23-29. Τους Peristeri Wardogs κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Παπαευθυμίου και τα τρίποντα των Βελέντζα – Μαυρέλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Peristeri Histons κατάφεραν με όπλο το γρήγορο παιχνίδι να χτίσουν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 38-51, έπειτα από 7 πόντους του Γιοβάνη, 4 του Μιχαλοπούλου και 3 του Καλαϊτζάκη. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αντιπάλου τα Σκυλιά του Πολέμου, με τους Παπαευθυμίου και Μαυρέλο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-51!

Έχοντας περισσότερες δυνάμεις και παίζοντας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 45-75, με τον Πλινθίδη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 8 πόντους και τους Ηλιόπουλο (5π), Στεφανίτση (4π) και Γιοβάνη (3π) να τον ακολουθούν. Για τους Peristeri Wardogs στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κώστας και Θοδωρής Καρακατσάνης, αλλά και ο Παπαευθυμίου.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 12/41 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 28/59 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Παπαευθυμίου με 19 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 6/12 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ υπέπεσε σε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Peristeri Histons ο Πλινθίδης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 κόψιμο.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνηδες): Χαμηλοθώρης 1, Καρακατσάνης Κ. 3 (1), Μαυρέλος 8 (1), Καρακατσάνης Θ. 6, Βελέντζας 8 (2), Παπαευθυμίου 19 (1)

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Στεφανίτσης 14, Μιχαηλίδης 2, Ηλιόπουλος 11 (3), Καϊάφας 2, Καλαϊτζάκης 7, Πλινθίδης 12, Τυράσκης 2, Μιχαλόπουλος 12, Γιοβάνης 13 (2)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!