10/05/2022
Los Lampriniers 13 12 10 11 - 46 -
Λεγάμενοι BC 13 11 18 20 - 62 -

Στα Playoff οι Λεγάμενοι!

Την νίκη που έψαχναν για να μπουν στα playoff βρήκαν οι Λεγάμενοι, αφού επικράτησαν στον «τελικό» του Κολωνού με 62-46 των Los Labriniers!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Η περίοδος έκλεισε στο ισόπαλο 13-13. Για τους Los Labriniers, ξεχώριζε ο Λευτέρης Αποστόλου με 6 πόντους. Για τους Λεγάμενους, 5 πόντους σημείωσε ο Βρεττάκος ενώ 4 πρόσθεσε ο Γκανιάτσας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά ήταν πως οι Λαμπρινιώτες  με υπομονή στόχευαν στους «ψηλούς» τους ενώ οι Λεγάμενοι έχασαν όλα τα σουτ από την περιφέρεια. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 1 για τους γηπεδούχους, 25-24, με τον Γρύλλη να βάζει 4 πόντους. Για την ομάδα του Χαϊκάλη, 4 έβαλε ο Βρεττάκος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λεγάμενοι άρχισαν να παίζουν ρολόι. Με τους Βρεττάκο και Δημουλιά να ευστοχούν από την περίμετρο, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 25’ με 36-27 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την νίκη. Στο 30’ το σκορ ήταν 42-35. Για τους Los Labriniers, πάλευαν μέσα από το «ζωγραφιστό» οι Αποστόλου, Γρύλλης και Ευγενείας.