30/03/2024
Myrmidons BC 10 3 15 10 - 38 -
LazerWolves 9 8 14 17 - 48 -

Στα playoffs κουμάντο κάνουν οι LazerWolves!

Το ακριβώς αντίθετο θα λέγαμε, καθώς στο κλειστό του Seven λάμβανε χώρα ο πρώτος σπουδαίος αγώνας των Myrmidons κόντρα στους LazerWolves και όσοι περίμεναν ένα υγιεινό περίπατο με σκούπες και τα συναφή, λυπούμαστε που θα σας το πούμε, αλλά πιαστήκατε αδιάβαστοι και κατ’ επέκταση μετεξεταστέοι στην ίδια τάξη, Γιατί τα λέμε όλα αυτά, μα φυσικά διοτι η φοβερή τρελοπαρέα του loco Αντωνακόπουλου, παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, αλλά έχοντας παράλληλα και τον Παναγιωτόπουλο στην ζώνη του λυκόφωτος, κατάφεραν να πάρουν μια τεράστια νίκη με σκορ 38-48!

Οι LazerWolves έκαναν σαφές από το ξεκίνημα, ότι οι Myrmidons θα έπρεπε να ιδρώσουν πάρα πολύ, αν ήθελαν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από το κλειστό του Seven! Οι λύκοι μπήκαν με διάθεση να ματώσουν για κάθε κατοχή, κάθε άμυνα, καθε ριμπάουντ και προπάντων να ρίξουν άπλετο μπασκετικο ξύλο, απολύτως θεμιτό σε τέτοιου είδους αγώνες. Οι Myrmidons ήταν άστοχοι, ηταν φανερο οτι είχαν μπει με ύφος μπλαζέ και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Θωμόπουλο με 3 πόντους και 1/5 τρίποντα, ενω συνολικά είχαν 3/12! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 10-9!

Στην συνέχεια, το μόνο σίγουρο είναι ότι οι Μυρμιδόνες θα την θυμούνται για πάρα πολύ καιρό, καθώς μια ομάδα με το επιθετικό ταλέντο σαν το δικό της κατάφερε, διότι περί κατορθώματος πρόκειται, να σκοράρει μόνο 3 πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά, απόροιας της καταπληκτικής άμυνα των φιλοξενούμενων! Οι LazerWolves δεν ενθουσιάσαν ούτε εκείνοι στην επίθεση, είχαν τους Παναγιωτόπουλο, Μοσχάκη και Παναγιωτόπουλο ως πρώτους σκόρερ, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-17!

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι , στο οποίο κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχιες και στις δυο πλευρες του γηπέδου! Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, πίεσαν τον αντίπαλο, έκλεψαν μπάλες και βρήκαν εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο! Ο Βενέτης έβγαλε στο παρκε ένα μέρος του πλούσιου ταλέντου που διαθέτει με 7 πόντους, ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και με τον Θωμόπουλο, ο οποίος συνδέθηκε δύο φορές έξω από την γραμμή των 6.75! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν προσηλωμένοι στον τρόπο παιχνιδιού τους, κράτησαν χαμηλά το σκορ και ευτύχησαν να έχουν τον Παναγιωτόπουλο on fire με 8 πόντους στην συλλογή του! Το σκορ στο τέλος της προτελευταίας στροφής ηταν 28-31!

"Τι τους έφτιαξες ρε Παναγιωτόπουλε", θα ρωτούσαν άπαντες στο στρατόπεδο των LazerWolves μετά το τέλος του αγώνα! Ο ηγέτης των φιλοξενούμενων ηταν μαγικός, καθώς πέτυχε μεγάλα καλάθια και με 9 προσωπικούς πόντους και 22 συνολικά, έδωσε εν πολλοίς μια σπουδαια νίκη στην ομάδα του με σκορ 38-48! Από την άλλη πλευρά, οι Myrmidons μπορεί να στερήθηκαν την παρουσια των Ραχωβίτσα και Νιωτάκη, αλλά αυτο δεν πρέπει να αποτελεί δικαιολογία, αφού αν θέλουν να φέρουν τουμπα τη σειρά θα πρέπει να αλλάξουν πάρα πολλά τόσο στον τρόπο παιχνιδιού τους, όσο και στην νοοτροπία τους!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Βενέτης είχε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα!

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 20, Γάββαρης 2, Θωμάς, Θωμόπουλος 9, Μπούντας 3, Πετρόπουλος 4, Σιμωνετάτος, Τσιμής.

LazerWolves(Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 2, Δημητρακόπουλος 8, Μεϊκόπουλος 3, Μοσχάκης 8, Παναγιώτοπουλος 22, Παπαθωμάς 3, Πολυχρονίδης 2.

Τι μας άρεσε: Ta guts των LazerWolves, αλλά και η εμφανιση του Παναγιωτόπουλου στο τέταρτο δεκάλεπτο!