15/04/2022
Mad Frogs 13 15 15 10 - 53 -
ReTirees 16 15 20 19 - 70 -

Στα προημιτελικά και οι Συνταξιούχοι!

Οι ReTirees απέδειξαν και εντός παρκέ πως ήταν το φαβορί απέναντι στους Mad Frogs για τους 16 του Basketaki Cup και με τη νίκη με 53-70, πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους ThunderDogs!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι ReTirees, καθώς με 10 συνεχόμενους πόντους του Μέξα και 4 του Αθηναίου, προηγήθηκαν με 11-16, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κατσαρός, ενώ νωρίτερα 5 πόντους πέτυχε ο Καραντζούνης.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κουσούλη πάτησε γκάζι και με 8 πόντους του Αθηναίου και τρίποντο του Παντελή Σαρρή, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 21-31, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Mad Frogs πρόλαβαν να αντιδράσουν και με 4 πόντους του Σταματελόπουλου, τρίποντα των Καραντζούνη – Κωστόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Κατσαρού, πλησίασαν στους 3, 28-31!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου οι “Συνταξιούχοι” πήραν εκ νέου δύο φορές διψήφια διαφορά, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 43-51, χάρη σε 7 πόντους του Μέξα, 4 του Αθηναίου, άλλους τόσους του Στόλη και τρίποντο του Σωτήρη Σαρρή. Τους πράσινους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Χόντας και Καραντζούνης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ReTirees είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στόλη με 9 πόντους, αλλά και βοήθειες των Αθηναίου και Μέξα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 53-70. Για τα “Βατράχια” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χόντας, Σταματελόπουλος και Κωστόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 17/50 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/21 βολές, 21/46 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Mad Frogs ο Χόντας με 14 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των ReTirees ο Αθηναίος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 6/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 5, Σταματελόπουλος 8, Κωστόπουλος 9 (1), Καραμήτσος, Χόντας 14, Γιαννόπουλος, Αδαμόπουλος, Σαΐνης 2, Καραντζούνης 11 (3), Στέργιου 4

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής Π. 3 (1), Μέξας 23 (1), Μαθιουδάκης 4, Τσαντζαλής 2, Στόλης 13 (1), Αθηναίος 24 (1), Σαρρής Σ. 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο ψηλών των ReTirees, Αθηναίου – Μέξα, πετυχαίνοντας 45 πόντους!