18/02/2023
Orlando Tragics 7 8 19 21 - 55 -
Λεγάμενοι BC 14 14 11 17 - 56 -

Στα σημεία οι Λεγάμενοι με Στάντζο – «λυτρωτή» !

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Λεγάμενοι άντεξαν στην τρομερή αντεπίθεση διαρκείας των Orlando Tragics, που επέστρεψαν από το -13, και επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 55-56,  χάρη σε εύστοχο lay-up του Στάντζου στα τελευταία δευτερόλεπτα. Δωδέκατη νίκη για τους Λεγάμενους, όγδοη ήττα για τους Tragics που έκαναν υπερπροσπάθεια για να επιστρέψουν, αλλά πλήρωσαν ένα φθηνό αμυντικό λάθος στο φινάλε.

Σαφώς καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Πειραιώτες σκοράροντας με μεγαλύτερη συνέπεια και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Βρεττάκο (4π.), Στάντζο (3π.), Σουλτάτο (2π.), Λάγιο (2π.) και Αγαλόπουλο (2π.). Κάπως νευρικό και σίγουρα άστοχο ήταν το ξεκίνημα των Tragics που σκόραραν μόλις 7 πόντους με τους Κολυβά (3π.), Κριαλάκο (2π.) και Αγγελιδάκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-14.

Πανομοιότυπο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-14 και τους Λεγάμενους να διατηρούν τα ηνία, χάρη στους Λάγιο (4π.), Βρεττάκο (3π.), Στάντζο (2π.) και Δημουλιά (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα, παρά την προσπάθεια των Μοσχολιού (4π.), Αγγελιδάκη (2π.) και Κολυβά (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 15-28.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Οι Orlando Tragics μεταμορφώθηκαν σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και με δράστες επιθετικά τους Κολυβά (10π.), Κριαλάκο (5π.) και Σιμιτιάν (3π.) μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Οι Λεγάμενοι, παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, βρήκαν τον τρόπο να παραμείνουν σε θέση οδηγού, με τους Καμαριωτάκη (4π.), Σουλτάτο (3π.), Βρεττάκο (3π.) και Δημουλιά (2π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-39.

Η αντεπίθεση των Τραγικών συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Με μεγάλα σουτ από τους Κριαλάκο (9π.), Σιμιτιάν (6π.) και Μοσχολιό (6π.) οι γηπεδούχοι κατάφεραν ακόμη και να περάσουν μπροστά, βάζοντας φωτιά στο ματς. Σε μια από τις τελευταίες φάσεις, ωστόσο, ο Στάντζος είδε το κενό στην άμυνα των Tragics και σκόραρε εύκολα, βάζοντας τους Λεγάμενους μπροστά  με 55-56. Οι Tragics είχαν την τελευταία επίθεση, όμως δεν κατάφεραν να βρουν ξανά τη λύση και κάπως έτσι έπεσαν τίτλοι τέλους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Orlando Tragics είχαν 13/44 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Λεγάμενοι είχαν 19/37 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 3/14 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 4 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αιμίλιος Κολυβάς με 15 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αγγελιδάκης 4, Κολυβάς 15 (3), Κριαλάκος 16, Μοσχολιός 11, Σιμιτιάν 9 (3), ΤΣΑΜΟΥΡΑΣ.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Αγαλόπουλος 7, Βρεττάκος 10 (2), Δημουλιάς 8 (1), Καμαριωτάκης 4, Λάγιος 15, Σουλτάτος 5 (1), Στάντζος 7 (1).

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα.