21/04/2024
Athens Dragons 13 13 11 6 - 43 -
Space Hellas 17 13 10 10 - 50 -

Στα τελευταία λεπτά πήρε την νίκη η Space Hellas!

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν σχεδόν ισορροπημένο, καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Οι Μωβ ξεκίνησαν το ματς με τους Τρουπάκη, Σηφακάκη και Τσόγκα να πετυχαίνουν πόντους στην επίθεση. Από την αντίπερα όχθη στα τέλη της περιόδου οι Κασνέσης, Καραφώτης και Παπαευαγγέλου έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους με 13-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Μωβ εκμεταλλευτήκαν την ταχύτητα τους και με γρήγορες επιθέσεις πήγαιναν το παιχνίδι πόντο-πόντο. Πρωταγωνιστές στις επιθέσεις ήταν οι Λάνη, Τσόγκας και Κουλοβασιλόπουλος. Από την αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα τριών πόντων πριν την ανάπαυλα. Παπακώστας,  Ηλιόπουλος και Παλιοκώστας από το ζωγραφιστό,  έστειλαν ήρεμη την ομάδα τους στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά ως προς τον ρυθμό. Οι δύο ομάδες έδιναν σκληρές μάχες σώμα με σώμα για να πετύχουν τη νίκη. Οι Dragons είχαν τον Λάνη σε πολύ καλή μέρα, καθώς με τη δύναμη του έφτανε στο καλάθι πολύ εύκολα. Τσόγκας και Τσιβελεκίδης πέτυχαν και αυτοί καλάθια, βοηθώντας την ομάδα τους να παραμείνει κοντά στο σκορ. Οι Άσπροι διατήρησαν τη διαφορά των τριών πόντων με τους Βεργογιάννη και Παπακώστα να πετύχουν πόντους στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas με σωστές επεμβάσεις στην άμυνα,  αλλά και εκμεταλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους πήραν το ροζ φύλλο. Πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν οι Βεργογιάννης, Παπαευαγγέλου και Ιγκνιάτοβιτς. Οι Μωβ κατάφεραν να μειώσουν με τους Τρουπάκη και Τσόγκα,  διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 43-50.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαευαγγέλου Σταύρος με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ (double-double), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λανη Θεόδωρος με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ (double-double).

Athens Dragons (Λάνη): Βάσσης,  Κουλοβασιλόπουλος 4, Κότσαλης , Λάνη 13, Σηφακάκης 4 , Τρουπάκης 8, Τσιβελεκίδης 2, Τσόγκας 12, Φωκιανός

Space Hellas (Αράπογλου): Αναστασόπουλος 2, Βεργογιάννης 12, Ηλιόπουλος 7, Ιγκνιάτοβιτς 1, Καλογεράκος, Καραφώτης 2, Κασνέσης 5, Μαρμαράς 2, Παλιοκώστας 4, Παπαευαγγέλου 12, Παπακώστας 7, Σακογιάννης.

Τι μας άρεσε: Οι μάχες που έδιναν και οι δύο ομάδες στο παρκέ!