21/11/2019
Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς 22 8 17 18 - 65 -
Kasonic Beers 12 6 9 6 - 33 -

Στα «Χάι» τους οι Μουργόριορς!

Με πρωταγωνιστές τον Αντώνη Χαΐτο, που έβαλε 24 πόντους, αλλά και τον Αλέξανδρο Λίγγρη που έτρεξε και βοήθησε πολύ σε επίθεση και άμυνα (11 π / 9 reb), οι Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς πέρασαν το εμπόδιο των άστοχων Kasonc Beers και πήραν την πρώτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο (2-1), αφήνοντας τους «γκρι» στο 0-3.

Ήταν από τα παιχνίδια που δεν… φαινόσαντο ότι θα πάνε για μεγάλη διαφορά, αφού οι Κασόνικ ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και οι Γιώργος Ζυγούρης, Σελίμης, Καρακωνσταντής τους κρατούσαν κοντά στο σκορ για πολλή ώρα, με τους Μουργόριορς να στηρίζονται από νωρίς στον Χαΐτο και τα αδέρφια Κοντογιάννη να ρίχνουν πολύ τρέξιμο, μαζί με τον Λίγγρη.

Από τη δεύτερη περίοδο έδειξαν οι «κίτρινοι» ότι έχουν κάπως καλύτερα ποσοστά και οι Λίγγρης, Χαΐτος έκαναν τη διαφορά προς το τέλος του ημιχρόνου, με το τρίτο δεκάλεπτο να αποδεικνύεται καθοριστικό, αφού εκεί ο «Χάι» με τους Ορέστη και Αλέξανδρο Κοντογιάννη έδωσαν μεγάλη ανάσα στην ομάδα τους και οι Ζυγούρηδες με τους Αχιλαδέλη, Μάκκα και Σελίμη δεν γινόταν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό για τους Kasonic.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ξέφυγε η διαφορά για τους Μουργόριορς και οι διάδρομοι για τους Χαΐτο, Λίγγρη, Ορέστη Κοντογιάννη και Τσιριγώτη ήταν πολλοί, με αποτέλεσμα να φτάσει στο σκορ στο… πολύ 65-33, το οποίο άφησε τους Κασόνικ χωρίς νίκη και έδωσε στους «κιτρινομπλέ» μια αισιοδοξία για το μέλλον τους στο πρωτάθλημα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Χαΐτος με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ από τις «μπύρες» ξεχώρισε ο Τζορτζ Ζυγούρης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι «γκρι» είχαν 9/42 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 9/16 βολές, 38 ριμπάουντ (10-28), 3 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «κίτρινους» να τελειώνουν το ματς με 20/52 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 13/20 βολές, 58 ριμπάουντ (19-39), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Kasonic Beers (Γκόνης): Γ. Ζυγούρης 13, Σελίμης 8, Καρακωνσταντής 5, Παρασκευόπουλος 3, Μάκκας 2, Αχιλαδέλης 2, Γκόνης, Προσηλιακός, Β. Ζυγούρης, Κόκκαλης, Σιαμόπουλος

Γκόλντεντ Στέιτ Μουργόριορς (Μπεκιάρης): Χαΐτος 24, Λίγγρης 11, Ο. Κοντογιάννης 9 (10 reb), Α. Κοντογιάννης 9, Τσιριγώτης 6, Στραβοσκούφης 3, Μπούρας 2, Κυριακόπουλος 1, Μπαλτάς, Μπεκιάρης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ασταμάτητο τρέξιμο που έριξαν οι Λίγγρης, Χαΐτος και τα αδέρφια Κοντογιάννη, οι οποίοι κούρασαν τους Κασόνικ και έτσι… έγειρε το παρκέ!