10/12/2022
Clowns 10 14 7 17 - 48 -
Old Stars 16 14 10 4 - 44 -

Στα "χασομέρια" οι Clowns!

Δια πυρός και σιδήρου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Old Stars οι Clowns, καθώς στα πλαίσια της εντέκατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν με 48-44 στο κλειστό του Περιστερίου και παραμένουν σταθερά σε τροχιά playoff!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Old Stars, καθώς με 7 πόντους του Καπράλου, 5 του Βερώνη και δίποντα των Δουκάκη - Γεωργούση, προηγήθηκαν με 10-16. Ο Σαρίκας με 5 πόντους, ο Σουσάνης με ένα τρίποντο και ο Αρβανιτάκης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Καπράλος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 7 δικούς του πόντους και τρίποντο του Δουκάκη, έδωσαν δύο φορές αέρα 11 πόντων στους φιλοξενούμενους, 15-26 & 19-30! Ωστόσο, ο Κιούσης ήταν καυτός σε εκείνο το σημείο της συνάντησης και με 11 πόντους, κράτησε τους Clowns κοντά στο σκορ, 24-30!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Βερώνη και 4 του Δρακόπουλου, η παρέα του Δουκάκη διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια της με 31-40. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Σαρίκα να βάζει ένα τριποντάκι και τους Μελά - Αρβανιτάκη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 31-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Clowns έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Σαρίκα, Πάτρο, Μελά, Μπουρνάζο και Αρβανιτάκη, έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή με 48-44! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι οι "Αστέρες" στο επιθετικό κομμάτι, με τους Καπράλο και Δουκάκη να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 11/45 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 14/31 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Clowns ο Αρβανιτάκης με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Old Stars ο Καπράλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 6/8 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Clowns (Σουσάνης): Αρβανιτάκης 6, Κιούσης 12 (3), Μπουρνάζος 2, Μελάς 4, Πάτρος 6, Σαρίκας 15 (3), Σουσάνης 3 (1)

Old Stars (Γεωργούσης): Καπράλος 18 (1), Πέτρου, Δουκάκης 7 (1), Βερώνης 11 (1), Γεωργούσης 2, Δρακόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Old Stars για τρία δεκάλεπτα, αλλά και το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο των Clowns!