27/11/2021
Sun City Spurs - - - - - 20 -
Retro Pacers - - - - - - -1

Στα χρώματα των Retro Pacers η κορυφή!

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι για τον έκτο όμιλο της D2-League, οι Retro Pacers πήραν το ντέρμπι κορυφής απέναντι στους Sun City Spurs με 52-61 και πλέον απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Sun City Spurs, καθώς με δύο τρίποντα του Ρήγου και τρίποντα των Μιχαλόπουλου – Παπακωνσταντίνου, προηγούνταν με 16-8, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-9, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παπουτσής από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Τσιλιμπάρης, Κοκκώνης, Αναγνωστόπουλος και Μπουρμπόν.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Retro Pacers να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς και με 7 νέους πόντους του Μπουρμπόν και δύο τρίποντα του Τσιλιμπάρη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 20-26. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στην δεύτερη περίοδο σημείωσε από την περιφέρεια ο Θεοδωρακόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι πήρε φωτιά, με τους Retro Pacers να χτίζουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, διατηρώντας τελικά το +6 του πρώτου μέρους, με τον Μπουρμπόν να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 13 πόντους. Την ομάδα του Πέλεχα κράτησαν ζωντανή σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Παπακωνσταντίνου και οι 4 πόντοι του Μπόζα, ενώ οι μπλε έχασαν με αποβολές τους Μιχαλόπουλο και Θεοδωρακόπουλο. Σκορ τρίτης περιόδου 34-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Χριστοδουλόπουλου είχε τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παπουτσή (11π) και Τσιλιμπάρη (5π), έφτασε στη νίκη με 52-61. Οι Sun City Spurs, αν και προσπάθησαν να καθαρίσουν το μυαλό τους στα τελευταία λεπτά, δεν μπόρεσαν να βρουν ηρεμία  στο παιχνίδι τους και έτσι οι 9 πόντοι του Παπακωνσταντίνου, οι 4 του Νίτσικα και το τρίποντο του Κουκούλη δεν τους έφταναν.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 10/39 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/19 βολές, 15/39 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Παπακωνσταντίνου με 20 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 2/4 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Retro Pacers ο Τσιλιμπάρης με 13 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 2/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 4, Παπακωνσταντίνου 20 (4), Μιχαλόπουλος 3 (1), Ρήγος 9 (2), Θεοδωρακόπουλος 3 (1), Νίτσικας 4, Κουκούλης 3 (1), Φώτος, Μπόζας 6

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Κοκκώνης 4, Πανάγος, Σκλαβενίτης 2, Παπουτσής 12 (3), Ιωαννίδης, Σέμπογλου 3, Αναγνωστόπουλος 5, Βαμβακάρης, Τσιλιμπάρης 13 (2), Μπουρμπόν 22 (2)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τριάντα λεπτά!