25/02/2024
Orlando Tragics 13 16 20 18 - 67 -
Ερυθρός Σταυρός 17 21 12 24 - 74 -

Στα υψηλά... πατώματα ο Ερυθρός!

Καλές επιλογές στην επίθεση, σωστές αποστάσεις και όμορφος ρυθμός στον αγώνα στα πρώτα του αναγνωριστικό λεπτά! Ο πάντα ενεργητικός Μοσχολιός και ο... φονιάς με το αγγελικό πρόσωπο Κωνσταντίνου ήταν η απάντηση στη δυναμική παρουσία του Αγραπίδη κάτω από τα δύο καλάθια! Ο Τσέκα είδε ανοιχτό γήπεδο προς το τέλος του δεκαλέπτου, οι επιστροφές των Tragics δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 13-17 για τον Ερυθρό! Ο Αντώνης ο Ποθητός έγινε το τέλειο... συμπλήρωμα για τον Μοσχολιό κοντά στο καλάθι, μπήκε άμεσα στον ρυθμό του παιχνιδιού και βοήθησε στη μείωση του σκορ. Αλέξανδρος και Θανάσης Φαλλάγκας με όμορφα καλάθια άνοιξαν πάλι την ψαλίδα του σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει δίκαια τον Ερυθρό μπροστά με 29-38, παρά τα τρίποντα του Κωνσταντίνου!

Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν να πιστεύουν στη μείωση του σκορ, με τον Μοσχολιο πραγματικά να είναι καταπληκτικος, να μαζεύει ριμπάουντ, να τρέχει το γήπεδο, να σκοράρει και γενικά να μην έχει αντίπαλο στα κυβικά του! Το 38-40 στα μέσα του δεκαλέπτου έγινε 49-50 στη λήξη της τρίτης περιόδου, με τον Ερυθρό να δυσκολεύεται να σκοράρει με τον τρόπο που σκόραρε στο πρώτο μέρος και το παιχνίδι να γίνεται... ντερμπάρα! Μάχες με Αγραπίδη από τη μία και τον συγκινητικό Ποθητό από την άλλη, με τους να είναι πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού και να κερδίζουν με τελικό σκορ 67-74.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κριστιάν Τσέκα με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη. Από τους Tragics ξεχώρισε ο Γιάννης Μοσχολιός με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Orlando Tragics (Τσαμουράς): Κωνσταντίνου 22, Μοσχολιός 20, Ντρες 2, Ποθητός 12, Σπυράτος 5, Τσαμουράς 6.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Τσέκα 21, Αγραπίδης 24, Κουτουζής 9, Ξυπόλητος, Παπαδόπουλος 11, Φαλάγγας Θ. 2, Φαλάγγας Α. 7.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ του αγώνα!