ReTirees 15 20 23 18 - 76 -
New World Fix 17 29 19 12 - 77 -

Σταματοbuzzer beater!

Αήττητοι παρέμειναν στην Elite League οι New World Fix, καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο των Retirees στο Athens Sports Hall χάρη στο buzzer beater του Σταματόπουλου.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να παίζουν καθαρό και ωραίο μπάσκετ και τους Fix να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (15-17), χάρη στα καλάθια των Ρωμοσιού και Ζωιτού. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, δεν άφησαν τον αντίπαλο να επιβάλει τον ρυθμό του, πήραν σκορ από τους Παπαϊωάννου, Κοτσαμπά και Ρομποτή και έδειξαν ότι παρά το λειψό τους ρόστερ θα διεκδικήσουν τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και εκμεταλλευόμενοι την κυριαρχία του Σταματόπουλου στο ζωγραφιστό και την εκτελεστική δεινότητα του Ρωμοσιού, "εχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι "κόκκινοι" μπορεί να ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί, σημειώνοντας 20 πόντους με τους Πλεξουσάκη, Παπαϊωάννου και Γιαμαίο, όμως αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα. Το +11 (35-46) του ημιχρόνου τους έβαζε σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Οι παίχτες του Κουσούλη ξύπνησαν από τον... λήθαργο στην επανάληψη και με πρωταγωνιστές τους Παπαϊωάννου, Τσιλάβη και Ρομποτή μείωσαν στους 4 και έβαλαν “φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι Fix που δεν θύμιζαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, άντεξαν στην τρελή πίεση των αντιπάλων και με σόου του Αντώνη Ζωιτού διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 58-65.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι "Συνταξιούχοι" στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με σπουδαία άμυνα, υπομονή στην επίθεση και καλάθια των συγκινητικών Κοτσαμπά, Γιαμαίου και Τσιλάβη, έφεραν "τούμπα" το ματς και προηγήθηκαν με 76-75, 3" πριν το φινάλε. Οι Fix που φλέρταραν με την... αυτοκτονία, είδαν τον Σταματόπουλο να εμφανίζεται σαν από μηχανής Θεός και με buzzer beater να χαρίζει την τρίτο νίκη στην ομάδα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική οι ReTirees έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους στα τελευταία δευτερόλεπτα και βρέθηκαν μοιραία στο 1-2.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρωμοσιός με 16 πόντους (7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/8 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 26/45 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 14/19 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/57 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 16/27 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

ReTirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 11 (2), Κοτσαμπάς 13, Παπαϊωάννου 19, Πλεξουσάκης 6, Ρομποτής 13, Σαρρής, Στόλης 1, Τσιλάβης 13 (2)

New World Fix (Τασιούδης): Santaniello 5 (1), Βαμβακούσης 11, Ζωιτός 18 (1), Κιτσαντάς, Λογγίτσης 4, Παναγιωτάκης 5 (1), Πανταζής 4, Ρωμοσιός 16, Σταματόπουλος 14

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των ReTirees από το -13 και το δραματικό φινάλε της αναμέτρησης.