06/02/2023
Pharmaco Team 9 19 17 23 - 68 -
Agrinio Tutors 17 20 23 20 - 80 -

Σταμουλάκης για 3!

«Σταμουλάκης για 3!» ήταν η φράση που ακούστηκε πιο πολύ από κάθε άλλη στην ζωντανή μετάδοση του αγώνα από τον Παντελή Χατζηστυλιανό, και δικαίως, μιας και το ματς – ντέρμπι των 2 ομάδων εξελίχθηκε σε προσωπική ραψωδία του Μιχάλη Σταμουλάκη που με 8/17 τρίποντα και 35 πόντους συνολικά διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο των παικτών της Pharmaco Team

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να σκοράρουν κυρίως από μακριά ενώ οι γηπεδούχοι με επιθέσεις που είχαν αποδέκτη τον Πάνο Κουδούνα μέσα στη ρακέτα. Τα 3 τρίποντα που πέτυχαν οι Tutors σε συνδυασμό με την αστοχία της Pharmaco Team έφερε το 9-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Pharmaco Team με πολλές αλλαγές και σκόρερ τον Νίκο Τσουκαλά μείωσαν την διαφορά μέχρι τους 4 πόντους όμως ο Μιχάλης Σταμουλάκης  και οι συμπαίκτες του άρχισαν να βλέπουν το καλάθι σα βαρέλι διατηρώντας τη διαφορά στους 9.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο βομβαρδισμός των Agrinio Tutors συνεχίστηκε και οι άστοχοι και ανήμποροι να ακολουθήσουν σε αυτό τον ρυθμό παίκτες της Pharmaco Team έμειναν πίσω με 15 πόντους.

Η τελευταία προσπάθεια για τους γηπεδούχους ξεκίνησε της τέταρτη περίοδο με ασφυχτική πίεση στους παίκτες των Tutors.  Εκμεταλευόμενοι το μικρό ροστερ και την κούραση που προήλθε η διαφορά μειώθηκε και η Pharmaco Team ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Με εύστοχες βολές όμως στα τελευταία λεπτά η ομάδα των Tutors κράτησαν τη μεγάλη νίκηπου τους φέρνει αγκαλιά με την 5η θέση στο πρωτάθλημα με τους αντιπάλους να ακολουθούν ισόβαθμοι στην 6η.

Bettson Mvp της αναμέτρησης  όπως ήταν αναμενόμενο αναδείχθηκε ο Μιχάλης Σταμουλάκης  με 35 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα  ενώ από την Pharmaco Team ο Πάνος Κουδούνας με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ φαινόταν πολλές φορές να παλεύεις μόνος για την ομάδα του.

Τι μας άρεσε:  Ο Μιχάλης Σταμουλάκης έδειξε την εκτελεστική δεινότητα του και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη

Τι δε μας άρεσε: Η ομάδα της Pharmaco Team προσπάθησε πολύ για την ανατροπή στο παιχνίδι αλλά απογοητεύθηκε από τα πολλά εύστοχα τρίποντα των αντιπάλων.

Pharmaco Team: (Γιάννης Κονιδάρης) Αλιφέρης, Καρτσακλής 2, Τσιτσικάος 14, Χολής 2, Κουδούνας 22, Σταμούλης 5, Τσουκαλάς 15 (3), Πανταζής 6, Παληγεώργος 4, Βάτσιος

AGRINIO TUTORS:  (Κώστας Καρέτσος)  Αθανίτης 3(1), Βαρδουλάκης 2, Διδασκάλου, Καραμπέτσος 9 (2), Καρέτσος 17 (3), Μουρκούσης 8 (2), Σταμουλάκης 35 (8), Στραβοδήμος 6.