13/10/2019
Campeon Εθνικός Star 11 14 9 14 - 48 -
Κλειώ 10 10 15 8 - 43 -

«Starεψαν» στο τελευταίο τρίλεπτο!

Ο Εθνικός Star είχε βρεθεί σε θέση… κυνηγητού μέχρι το 37’, όμως οι Φλάσκος, Χροναίος με τρίποντα και οι Σιαπάνης, Ζουρίδης με δίποντα και βολές έκαναν την ανατροπή κι έτσι οι «κόκκινοι» πήραν την τρίτη νίκη τους στον 25ο όμιλο του Basketaki Cup (3-1), αφήνοντας την Κλειώ στο 0-3, αλλά με βελτιωμένη εικόνα ενόψει πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τους «μπλε» να είναι λίγο καλύτεροι στα πρώτα 6 λεπτά και να προηγούνται με τα καλάθια από Φασκιώτη, Νικολόπουλο, Μπαλατσούρα (6-10), όμως ο Εθνικός Σταρ, με εύστοχα σουτ από Σέργη, Σιαπάνη και Ζουρίδη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 11-10.

Το σερί συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου από τους γηπεδούχους και οι Σιαπάνης, Παπαδάτος, Καπράλος, Ζουρίδης, Φλάσκος πήγαν την απόσταση στους 9 πόντους (21-12 στο 15’), για να έρθουν οι απαντήσεις από την Κλειώ, με τους Φασκιώτη, Αμπατζή, Τσιβόλα, Νικολόπουλο να μειώνουν στο καλάθι (21-19 στο 18’), αλλά το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 25-20 για τους «κόκκινους», αφού οι Σιαπάνης και Παπαδάτος «μίλησαν» τελευταίοι.

Η κατάσταση άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως γιατί οι Τσιβόλας, Φασκιώτης κέρδισαν περισσότερες μονομαχίες στις ρακέτες για τους «μπλε», αλλά και γιατί οι Καραγιαννόπουλος, Νικολόπουλος ευστόχησαν από μέσες αποστάσεις, για να γυρίσει το ματς υπέρ τους (31-33 στο 28’) και να διαμορφωθεί το 34-35 στο 30ο λεπτό, από τρίποντο του Χροναίου για τον Εθνικό, ενώ πριν είχαν βρει στόχο και οι Σέργης, Ζουρίδης.

Τσιβόλας, Φασκιώτης και Σφήκας κρατούσαν μπροστά την Κλειώ για 7 λεπτά στην τέταρτη περίοδο (36-39 στο 32’, 39-41 στο 37’) και εκεί οι τυπικά γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, με τους Χροναίο, Φλάσκο να πετυχαίνουν τρίποντα και τους Σιαπάνη, Ζουρίδη να… πεισμώνουν στη ρακέτα, κάτι που έφερε άλλη μία ανατροπή στο τελευταίο τρίλεπτο (48-43) και έδωσε τη νίκη στους «Σταρ», που όμως βλέπουν από πάνω τους στον όμιλο τους Griffins, για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Ζουρίδης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 μπλοκ, ενώ από την Κλειώ ξεχώρισε ο Αλέκος Τσιβόλας με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «κόκκινοι» είχαν 14/39 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 11/21 βολές, 33 ριμπάουντ (11-22), 8 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 14/31 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 12/18 βολές, 31 ριμπάουντ (6-25), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 22 λάθη.

Εθνικός Star (Σιαπάνης – Δεληδάκης): Ζουρίδης 12, Σιαπάνης 11, Σέργης 7, Χροναίος 6 (2), Φλάσκος 5 (1), Παπαδάτος 4, Καπράλος 2, Λάππας 1

Κλειώ BC (Αμπατζής): Τσιβόλας 13, Φασκιώτης 12, Νικολόπουλος 6, Καραγιαννόπουλος 4, Μπαλατσούρας 4, Σφήκας 3 (1), Αμπατζής 1, Πασχάλης, Σταλίκας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το τέταρτο δεκάλεπτο, που ενώ φαινόταν ότι η Κλειώ θα κρατήσει τον έλεγχο, οι Σταρ πείσμωσαν και γύρισαν ξανά το παιχνίδι.