14/12/2019
Old Firm BC 12 12 18 17 - 59 -
Destroyed Pistons 9 6 13 22 - 50 -

Σταθερά προς την κορυφή οι Old Firm!

Το βράδυ της Παρασκευής 13, Δεκεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ένα ματς δυνατό με μεγάλη ένταση, οι Old Firm έχοντας τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, επικράτησαν με 59 – 50 των Destroyed Pistons κατακτώντας ακόμα μία νίκη προς την κορυφή του τρίτου ομίλου της D2.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι Οld Firm και με Αναρχούλη, Ντραγκότι και Παναγάκο προηγήθηκαν 7– 1. Οι Pistons αντέδρασαν και με Καράογλου, Απέργη και Γαλάνη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι έφεραν το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα 5 πόντους από Ντραγκότι, Κανελλόπουλο και Παναγάκο ενώ οι Firm με δίποντο του Zαραφίδη μείωσαν σε 12– 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pistons έβρισκαν πολλές δυσκολίες στην επίθεση και πέτυχαν τέσσερις βολές με Γώγο, Γκορτσά κι ένα καλάθι με τον Σπανόπουλο , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Firm εκτός από την πολύ καλή τους άμυνα , πέτυχαν ακόμα 12 πόντους με Ξύλια , Παναγάκο(6), Λεμονιά, Σανταμούρη και Μουγκαράκη πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24 – 15.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα καλάθι με τον Μανιάτη και μία βολή με τον Γώγο , αλλά οι γηπεδούχοι που μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, με Παναγάκο(4), Κούτσικο , Κανελλόπουλο(4) και Αναρχούλη εκτόξευσαν την διαφορά στους 18(36-18). Οι Pistons στην συνέχεια βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πέτυχαν 10 πόντους με Καράογλου(5), Zaραφίδη, Γκορτσά και Γώγο, ενώ οι Firm με δύο τρίποντα από Ντραγκότι και Παναγάκο διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας (42- 28).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Γώγου , αλλά Παναγάκος με 4 πόντους και Λεμονιάς έγραψαν το 49 – 31. Στην συνέχεια οι Pistons πίεσαν στην άμυνα και με Απέργη, Γώγο, Καράογλου και Σπανόπουλο μείωσαν σε 50 – 40. Με τρεισήμισι λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Οι Firm  με Ξύλια, Ντραγκότι, Κανελλόπουλο και Αναρχούλη να σκοράρουν δεν κινδύνεψαν, ενώ οι Pistons με Mανιάτη, Απέργη, Διαμάντη και Γκορτσά να δίνουν λύσεις στην επίθεση απλά διαμόρφωσαν το τελικό 59 – 50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Παναγάκος με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Απέργης με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Firm είχαν 17 – 45 δίποντα, 5 – 22 τρίποντα, 10 – 20 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Οι Pistons είχαν 14 – 50 δίποντα, 3 – 15 τρίποντα, 13 – 33 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασιστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Old Firm(Λεμονιάς): Κανελόπουλος 7 (3κλ.), Σανταμούρης 1, Μουγκαράκης 2(3ασ.), Λεμονιάς 3, Κούτσικος 2(6ρ.), Παναγάκος 22 (14ρ.), Αναρχούλης 6(12ρ.), Νραγκότι 11, Σίττας, Ξύλιας 5(8ρ).

Destroyed Pistons (Γώγος): Λαζαρέτος, Απέργης 5 (11ρ.), Διαμάντης 3 (7ρ.), Γκορτσάς 3, Καράογλου 10, Γώγος 11, Γαλάνης 2 (7ρ.), Ζαραφίδης 4, Σπανόπουλος 5, Μανιάτης 7, Βερβαινιώτης.

Τι μας άρεσε: Η σιγουριά που έδειχναν οι Old Firm πως θα πάρουν το παιχνίδι.

Τι δεν μας άρεσε: Όπως προείπαμε ήταν ένα πολύ δυνατό ματς με αρκετά φάουλ