08/12/2021
Sikamino Bulls 4 9 9 11 - 33 -
Cosa Nostra 20 14 12 21 - 67 -

Σταθερά σε τροχιά playoff η Cosa Nostra!

Εύκολο βράδυ είχε χθες στον Κολωνό η Cosa Nostra, καθώς για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League κέρδισε εύκολα τους 7 Sikamino Bulls με 33-67 και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Cosa Nostra, καθώς με 7 πόντους του Κάκιου και τριποντάκι του Καλαϊτζάκη, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 4-20. Ο Νικολακάκης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, παρολ' αυτά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 13-34, με τον Γονιδάκη να παίρνει μπρος και να σκοράρει 6 πόντους. Ο Σιδέρης με 5 πόντους και ο Πίτλιγγερ με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Sikamino Bulls στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Cosa Nostra κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με ακόμη 6 πόντους του Κάκιου και βοήθειες των Καμπουράκη, Κουτσουριδάκη και Χατζησυμεωνίδη, έφτασε στο +24, 22-46. Δεν μπόρεσαν οι Ταύροι να μαζέψουν την διαφορά σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους του Τσιγκουνάκη, το τρίποντο του Πάχη και το καλάθι του Ράλλιου. Σκορ τρίτης περιόδου 22-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Cosa Nostra αποφάσισε να πατήσει γκάζι μετά από αρκετή ώρα και με δράστες στην επίθεση τους Γονιδάκη (7π), Χατζησυμεωνίδη (4π), Ζυγομαλά (4π), Κάκιο (3π) και Κουτσουριδάκη (3π), έφτασε εύκολα στη νίκη με 33-67. Για τους Sikamino Bulls στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσιγκουνάκης (4π), Πάχης και Νικολακάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/18 βολές, 11/54 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 3/7 βολές, 26/59 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν μόλις 7 λάθη και είχαν 8 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Sikamino Bulls ο Τσιγκουνάκης με 8 πόντους, έχοντας 0/4 βολές, 4/14 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 9/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 3 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Sikamino Bulls (Νικολακάκης): Πίτλιγγερ 2, Τσιγκουνάκης 8, Πάχης 6 (1), Σιδέρης 5, Νικολακάκης 7 (1), Πολίτης, Ράλλιος 5

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρήστας 2, Καλαϊτζάκης 3 (1), Χατζησυμεωνίδης 8, Κάκιος 20, Γονιδάκης 15 (2), Καμπουράκης 6, Κουτσουριδάκης 9 (1), Ζυγομαλάς 4

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης της Cosa Nostra!