12/03/2022
Top Guns 15 16 17 18 - 52 -
Intercity BC 17 14 16 4 - 65 -

Σταθερά σε τροχιά playoff η Intercity!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Top Guns, η Intercity κατάφερε να πάρει τη νίκη με 52-65 στο ΣΕΦ, παραμένοντας έτσι στην τέταρτη θέση του έκτου ομίλου της D2-League μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής.

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-17 υπέρ της Intercity, μετά από 8 πόντους του Σταματόπουλου και βοήθειες των Νικολάου, Σπαή και Δόσκα. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Τσιγουρής και Ζηρίνης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Top Guns, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 15-22, κατάφεραν με ακόμη 6 πόντους του Τσιγουρή και 4 του Ζηρίνη, να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 31-28. Το σκορ του πρώτου μέρους, 31-31, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Δόσκας, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Νικολάου και ένα τρίποντο έβαλε ο Σπαής.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Τσιγουρή και τρίποντο του Βαγγέλη Γιαννόπουλου, τα Πιστόλια βρέθηκαν στο +6, 43-37. Ξύπνησε στο φινάλε του δεκαλέπτου η παρέα του Μπαλαφούτη και με 10 συνεχόμενους πόντους του Νικολάου και 4 του Σταματόπουλου, πλησίασε στον πόντο, 48-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Intercity κυριάρχησε κατά κράτος σε όλους τους τομείς και με τους Σταματόπουλο (10π), Σπαή και Νικολάου να πετούν φωτιές, έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 52-65. Καταστροφικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο για τους Top Guns, με τους Μαρούδα και Τσιγουρή να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 18/50 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/26 βολές, 18/44 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Top Guns ο Τσιγουρής με 22 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 βολές και 7/14 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp της Intercity ο Νικολάου με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/12 βολές, 7/14 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Top Guns (Γιαννόπουλος Β.): Μαρούδας 8, Γιαννόπουλος Β. 5 (1), Λιαργκόβας 4, Τσιγουρής 22, Ζηρίνης 11 (1), Γιαννόπουλος Π., Πολυζογόπουλος, Παπακωνσταντίνου 2

Intercity (Μπαλαφούτης): Δόσκας 6 (2), Σταματόπουλος 24, Νικολάου 20, Αντωνίου 2, Τσόλιας, Φιλίνης, Σπαής 11 (3), Σταυρόπουλος 2, Μιχόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο της Intercity, αλλά και η εικόνα που παρουσίασαν οι Top Guns για τρία δεκάλεπτα!