20/01/2020
Kasonic Beers 14 9 16 13 - 52 -
Hurricanes 8 21 15 15 - 59 -

Σταθερά σε τροχιά playoff οι Hurricanes!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Hurricanes επικράτησαν των Kasonic Beers με 52-59 και ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο με 6-3 ρεκόρ, αφήνοντας τον αντίπαλο στο 4-5!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Kasonic Beers, καθώς με 5 πόντους του Γιώργου Ζυγούρη, τρίποντο του Βαγγέλη και βοήθειες των Προσηλιακού, Κόκκαλη και Γκόνη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 14-4, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6, με τους Σακελλαρίου και Χάρο να ευστοχούν μέσα από την ρακέτα, ενώ νωρίτερα από ένα καλάθι είχαν οι Λατίφης – Περσίτσας.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Hurricanes να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες τους Λατίφη (9π), Περσίτσα (6π) και Χάρο (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 23-29. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα τα τρία αδέρφια Ζυγούρη με 3 πόντους ο καθένας.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 23-31 στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, οι Kasonic Beers πάτησαν γκάζι και με τους Γιώργο Ζυγούρη και Προσηλιακό να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα, προσπέρασαν με 36-34 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Κοσσυβάκη έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 39-44, μετά από 5 πόντους του Βλάχου και άλλους τόσους του Λατίφη. Σκορ τρίτης περιόδου 39-44!

Ντέρμπι ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι το φινάλε και τους Hurricanes να επικρατούν με 52-59, έπειτα από 7 πόντους του Βλάχου και 5 του Περσίτσα. Για τους Kasonic Beers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καρακωνσταντής, Γιώργος Ζυγούρης και Σελίμης με 3 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 11/39 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 16/20 βολές, 14/38 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Πολυτιμότερος των Kasonic Beers ο Σελίμης με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 1/5 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Hurricanes ο Βλάχος με 12 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Γ.): Καρακωνσταντής 3 (1), Γκόνης 4, Προσηλιακός 7 (1), Ζυγούρης Μ. 5 (1), Ζυγούρης Β. 6 (2), Ζυγούρης Γ. 18 (3), Σελίμης 3, Κόκκαλης 2, Αχιλαδέλης 4

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Χάρος 7 (1), Λατίφης 18 (2), Παπαδημητρίου, Κυζιώρος 2, Σακελλαρίου 3, Καραθάνος 3, Περσίτσας 14 (2), Βλάχος 12, Ταμιωλάκης, Βασιλειάδης

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές που είχε το παιχνίδι!