12/11/2019
San Anargiri Sperms 18 14 16 13 - 61 -
La Bola De Papel 11 12 19 8 - 50 -

Σταθερά στην κορυφή οι San Anargiri Sperms!

Το 3/3 στην Development 2 League έκαναν οι San Anargiri Sperms, αφού επικράτησαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 61-50 της La Bola De Papel στο κλειστό του Κολωνού.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο παιχνίδι, αφού με πρωταγωνιστές τους Μπίλια, Αντωνίου και Ρεγγούζα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-11. Οι «κόκκινοι» ύστερα από το νωχελικό τους ξεκίνημα, άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, σκοράροντας με τους Κούτρα και Σίνη.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κι άλλο την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο χάρη στα καλάθια των Σίνη, Μαρινάκη και Κούτρα, ωστόσο οι «άσπροι» έχοντας πολυφωνία την επίθεση, κατάφεραν εν τέλει να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Έτσι λοιπόν, το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Sperms στο +(32-23).

Αποφασισμένη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση παρουσιάστηκε στην επανάληψη η La Bola De Papel, σημειώνοντας 19 πόντους. Το δίδυμο Κούτρα – Σίνη ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Καρατζά. Οι Sperms ωστόσο, κατάφεραν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το προβάδισμά τους χάρη στα δίποντα του εξαιρετικού Φλέσσα και στο τρίποντο του Γιαννούλη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 48-42.

Στην τέταρτη περίοδο οι «κόκκινοι» έμειναν για περίπου 8 λεπτά χωρίς σκορ και οι Sperms δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι, με πρωταγωνιστές τους Φλέσσα, Παϊσόπουλο και Αντωνίου οι γηπεδούχοι «έχτισαν» διψήφια διαφορά και έγιναν αυτομάτως το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μαρινάκη ήταν να μειώσει κάπως την διαφορά, χάρη στα τρίποντα του Κούτρα. Το τελικό σκορ ήταν 61-50 με τους Sperms να κάνουν το 3-0 στον όμιλο και την La Bola De Papel να παραμένει χωρίς νίκη.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Αντωνίου με double double και 16 πόντους (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κούτρας με 24 πόντους (4/11 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 10/14 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/66 δίποντα (37,8%), 1/9 τρίποντα (11,1%) και 8/16 βολές (50%). Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/37 δίποντα (32,4%), 3/23 τρίποντα (13%) και 17/29 βολές (58,6%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 16, Μπίλιας 14, Παϊσόπουλος 2, Σερεβέτας 1, Γιαννούλης 7 (1), Γραμματόπουλος 4, Φλέσσας 11 (12 ριμπ.), Ρεγγούζας 6

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Καρατζάς 6 (10 ριμπ.), Μπούρας 3, Τσικλίδης, Γκιουλμπαξιώτης, Σίνης 9 (1), Μαρινάκης 4, Φλώρος 4 (10 ριμπ.), Κούτρας 24 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων.