Aballiers 25 20 16 12 - 73 -
Τεμπελχανάδες 11 23 17 10 - 61 -

Σταθερά στην τετράδα οι Aballiers!

Δεκατέσσερις έκαναν τις νίκες τους στην Development League οι Aballiers καθώς επικράτησαν στο κλειστό του Κάρβουνου των Τεμπελχανάδων.

Ένα εκρηκτικό ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση αφού με πρωταγωνιστές τους Γραμματικό, Σ. Θάνο και Παγάβο προηγήθηκαν με 25-11. Για τους φιλοξενούμενους οι Καλαϊτζάκης και Δημαράς ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση.

Οι Τεμπελχανάδες βελτίωσαν κατά πολύ την παραγωγικότητά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σημείωσαν 23 πόντους με τους Μακαρίτη, Καλαϊτζάκη και Δημαρά, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Γραμματικό και άξιο συμπαραστάτη τον Παγάνο κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να κάνουν το σκορ 45-34.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας χάρη στον εξαιρετικό Γραμματικό και τον πάντα αξιόπιστο από την περιφέρεια Σ. Θάνο. Οι Τεμπελχανάδες κυμάνθηκαν στα ίδια επίπεδα με το δεύτερο δεκάλεπτο και είδαν το έργο τους να γίνεται εξαιρετικά δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Μακαρίτη και Δημαρά κατάφεραν λίγα λεπτά πριν το τέλος να ρίξουν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι γηπεδούχοι πήραν time out για να οργανωθούν και εν τέλει τα κατάφεραν. Ο Ν. Θάνος δήλωσε παρών στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και με σημαντικά καλάθια, έδωσε ηρεμία και τη νίκη στην ομάδα του.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βερνίκος με double double και 12 πόντους (6/8 δίποντα, 0/2 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/43 δίποντα, 9/31 τρίποντα και 2/14 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ

Aballiers (Παγάνος): Βερνίκος 12, Γραμματικός 29, Σ. Θάνος 17 (5), Ν. Θάνος 4, Λιακόπουλος, Παγάνος 11 (3)

Τεμπελχανάδες (Μακαρίτης): Ανδρικόπουλος, Δημαράς 17 (2), Καλαϊτζάκης 15 (2), Κώστας, Μακαρίτης 21 (5), Χατζηκωνσταντίνου 8

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές.