Komodo Dragons 16 15 11 14 - 56 -
Kolosos Dunk n' Donuts 11 10 8 12 - 41 -

Σταθερά στην τετράδα οι DPG Warriors!

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena οι DPG Warriors επικράτησαν σχετικά άνετα απέναντι στον Koloso Dunk n’ Donuts και έφτασαν τις 10 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development League.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές που σκόραραν τους πρώτους τους πόντους, χάρη στους Βαζαίο (7π.), Ζενέλη (4π.), Κλεφτόγιαννη (3π.) και Ρόκιζα (2π.). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις για να παραμείνουν κοντά στο σκορ με το δίδυμο Χουλιαράς (6π.) – Χαροκόπος (5π.) να ξεχωρίζει. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-11.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Warriors να διατηρούν τα ηνία βρίσκοντας λύσεις από τους Κωνσταντίνου (4π.), Ρόκιζα (2π.), Ντάο (2π.) και Παπαγεωργίου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Kolosos βρέθηκε στο -10 οδεύοντας προς τα αποδυτήρια, παρά την προσπάθεια των Χουλιαρά (4π.), Τσαμπαρλή (2π.), Χαροκόπου (2π.) και Καραμπεσύνη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 31-21.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε θέση οδηγού, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 11-8. Ο Λαζαρίκος (8π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα για τους DPG, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι Ζαμπούρας (4π.) και Χουλιαράς (3π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κρατήσουν την ομάδα τους μέσα στο ματς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-29.

Στο φινάλε οι DPG Warriors διαχειρίστηκαν την κατάσταση χωρίς προβλήματα. Βαζαίος (6π.), Βεργόπουλος (2π.), Ζενέλης (2π.) και Ντάος (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά στα τελευταία λεπτά. Από την άλλη, ο Kolosos δεν κατάφερε να διεκδικήσει το ματς μέχρι τέλους, αλλά επιχείρησε να βελτιώσει την εικόνα του με τους Τσαμπαρλή (4π.), Ζαμπούρα (3π.), Καραμπεσύνης (3π.) και Χουλιαρά (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι DPG Warriors είχαν 21/48 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχαν 15/41 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 8/25 βολές. Μάζεψε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Βαζαίος με 17 πόντους, έχοντας 7/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Χαροκόπος με 7 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

DPG Warriors (Βεργόπουλος) : Βαζαίος 17 (1), Βεργόπουλος 2, Δαμόπουλος, Ζενέλης 8, Κλεφτόγιαννης 3 (1), Κωνσταντίνου 8, Λαζαρίκος 8 (2), Ντάος 4, Παπαγεωργίου 2, Ρόκιζας 4.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας) : Ζαμπούρας 7, Καραμπεσύνης 5 (1), Λούπασης, Μιχαηλίδης, Τσαμπαρλής 7, Χαροκόπος 7, Χουλιαράς 15.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.