29/11/2019
Rep-Eat 13 15 16 15 - 59 -
Remal Madri 17 16 14 23 - 70 -

Σταθερά στην κορυφή οι Μαδριλένοι!

Ούτε οι Rep-Eat μπόρεσαν να σταθούν εμπόδιο στην αήττητη πορεία της Remal Madri στον πρώτο όμιλο της Development League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική τα Ρεμάλια επικράτησαν δύσκολα με 59-70 και έκαναν το 4/4!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Remal Madri στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με προσωπικό show του Παπαϊωάννου με 12 πόντους και 4 του Ναυπλιώτη, προηγήθηκε με 13-17. Το δίδυμο Κονδύλη – Παντελή Κασιμάτη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να πετυχαίνει 8 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +7, 26-33, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 28-33, χάρη σε 4 νέους πόντους του Παπαϊωάννου και τρίποντες βόμβες των Κουσιωρή – Σιδέρη. Τους Rep-Eat κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Λατάνης και Καντεράκης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, με τους Καμολίκη και Δημητρίου με 4 πόντους έκαστος να διατηρούν τα “Ρεμάλια” σε θέση οδηγού με 44-47. Από κοντά ακολουθούσαν οι κιτρινόμαυροι και σε εκείνο το διάστημα, με τους Μαμάκο (4π), Φώτη Κασιμάτη (4π) και Καντεράκη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 44-47!

Με 4 ακόμη πόντους του Μαμάκου, 4 του Παντελή Κασιμάτη και τρίποντο του Φώτη Κασιμάτη, οι Rep-Eat προσπέρασαν με 57-53, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, η “Μαδριλένοι” πάτησαν γκάζι στο φινάλε και με τους Καμολίκη (7π), Ναυπλιώτη (6π) και Αποστόλου (4π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην νίκη με 59-70!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/28 βολές, 18/39 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 21/35 βολές,  17/32 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Rep-Eat ο Μαμάκος με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Mvp της Remal Madri ο Παπαϊωάννου με 9/15 βολές, 4/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Rep-Eat (Κονδύλης): Κασιμάτης Π. 8, Πετεινός, Λατάνης 9, Μορφόπουλος 3, Μαμάκος 8, Βασιλάκος 4,  Κονδύλης 10, Κασιμάτης Φ. 8 (1), Καντεράκης 9 (2)

Remal Madri (Κουσιωρής): Αποστόλου 5, Πρίφτης, Ναυπλιώτης 14, Σιδέρης 8 (1), Καμολίκης 10 (1), Παπαϊωάννου 20 (1), Ρηγόπουλος 4, Δαβιδέλης, Δημητρίου 6 (1), Κουσιωρής 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι «πλασματικό»!