The Roots 8 12 10 8 - 38 -
Puronto Raptors 17 14 10 8 - 49 -

Σταθερά στην κορυφή οι Puronto Raptors!

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμειναν οι Puronto Raptors καθώς επικράτησαν των Roots σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Με τρίποντες "βόμβες" του Παπαδόπουλου και δίποντα του Μπότσα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 8-17. Οι Roots αξιοποίησαν τις καλές τοποθετήσεις του Κατσουράνη στο ζωγραφιστό και πήραν κάποια καλάθια, όμως έπρεπε να βελτιώσουν την απόδοσή τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Roots έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γούλα, Λουλουργά και Φιλιππή να συνδέονται με το καλάθι, όμως οι Puronto ήταν ανώτεροι και στις δύο μεριές του παρκέ. Με τους Παπαδόπουλο και Μπότσα να συνεργάζονται με... κλειστά μάτια και τον Μπελάλη να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" διψήφια διαφορά (20-31) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 10 πόντους και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν σταθερά το προβάδισμά τους (30-41). Ο Μπότσας ήταν αυτός που έκανε και πάλι την διαφορά στην επίθεση των Raptors ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Λεμπιδάκη, κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ. Για τους Roots οι Χ. Λαγωνικάκος και Λουλουργάς ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έτσι οι Ruronto χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα έφτασαν στη νίκη που τους κράτησε σταθερά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπότσας με 19 πόντους (8/12 δίποντα, 3/9 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/37 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 5/19 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/45 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 15/31 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Roots (Κότσιρας): Ανδραβίζος 1, Αργυράκης, Γουρνέλος 5, Γούλας 3 (1), Ζαμπάρας 9, Κατσουράνης 8, Ν. Λαγωνικάκος, Χ. Λαγωνικάκος 3 (1), Λουλουργάς 4, Σοκολάκης, Φιλιππής 5 (1)

Puronto Raptors (Κατής): Βουτσινός, Κατής, Κουλούρης 5, Λεμπιδάκης 4, Μενεγος 2, Μπελάλης 6, Μπότσας 19, Παπαδόπουλος 12 (2), Σιαπκάς 1