04/02/2024
Saint Pauli 15 11 12 17 - 55 -
Pink Paper 19 23 12 18 - 72 -

Σταθερά στην πρώτη τριάδα το Pink Paper!

Με καλάθια των Ορφανίδη και Μποτσάκου οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 15-19. Η Saint Pauli ήταν άκρως ανταγωνιστική και έμεινε κοντά στο σκορ χάρη στους Παντελή και Παναγόπουλο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Καμπόσο και μαζί με τη σταθερά καλή παρουσία του Ορφανίδη, πήραν προβάδισμα 16 πόντων (26-42). Τα τρίποντα του Παντελή και του Πιτένη δεν ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους που προβλημάτιζαν με την απόδοσή τους και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 12 πόντους. Οι Παλαιολόγος και Παναγόπουλος έκαναν τη διαφορά στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ από την άλλη μεριά ο Ορφανίδης ξεχώρισε και πάλι με την απόδοσή του. Το 38-54 έκανε το Pink Paper το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η ομάδα του Καμπόσου είχε εξασφαλίσει τη νίκη. Οι Αζάρ και Καρπούζης ήρθαν από τον πάγκο και συνδέθηκαν με το καλάθι και το Pink Paper χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα έφτασε σε μια ακόμη νίκη. Η Saint Pauli από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά έχασε την επαφή με το σκορ, γνώρισε δίκαια την ήττα και παρέμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ορφανίδης με 25 πόντους (1/1 δίποντο, 7/11 τρίποντα, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/26 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/49 δίποντα, 10/25 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Saint Pauli (Τζοβάρας): Κονταρίδης 1, Αντωνάτος 4, Λεμονίδης 6, Παλαιολόγος 4, Παναγόπουλος 16 (2), Παντελής 12 (3), Πιτένης 9 (1), Τζοβάρας 3 (1)

Pink Paper (Καμπόσος): Αζάρ 10, Ζησόπουλος 6 (1), Καμπόσος 8 (2), Καρπούζης 3, Κοντομίχος 4, Μποτσάκος 11, Ορφανίδης 25 (7), Πρασόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Η τρίποντη εκτέλεση του Ορφανίδη.