09/03/2023
Αμφιδέξιοι 15 18 18 13 - 64 -
Souvlakers 13 18 9 16 - 56 -

Σταθερά τετράδα οι Αμφιδέξιοι , βυθίζονται οι Souvlakers!

Το βραδάκι της Πέμπτης 9 Μαρτίου στο Athens Sports Hall, σε ένα παιχνίδι που κάθε μία ομάδα το ήθελε για τους δικούς της λόγους, οι Αμφιδέξιοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες, επικράτησαν με 64 – 56 πετυχαίνοντας την δέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα και παράλληλα έκαναν ακόμα δυσκολότερο το έργο των Souvlakers για την παραμονή.

Ο ρυθμός ήταν αναμενόμενα εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε πολύ γρήγορες και εύστοχες επιθέσεις, με τους Αμφιδέξιους να έχουν το προβάδισμα με 15 – 13. Ρίζος και Στουρνάρας με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους φιλοξενούμενους που απαντούσαν άμεσα, ο Λιανόπουλος ξεχώρισε με 4 πόντους, με τον Δάμη να πετυχαίνει ένα τρίποντο .

Οι Αμφιδέξιοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραραν κατά ριπάς από την περιφέρεια με Στουρνάρα(2), Γεωργόπουλο, στέλνοντας την διαφορά γρήγορα στο +10. Μετά το πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τελείως το μομέντουμ , έτρεξαν σερί 0 – 11 με 4 πόντους του Τσέντζελη και τρίποντα από Μελιτζάνη – Δάμη, για το 30 – 31, αλλά οι Ροσονέρι με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο από τον Κούδα, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 33 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο τρία τρίποντα με Δάμη(2) και Καραλή, με αποτέλεσμα οι Αμφιδέξιοι που χτυπούσαν κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό με 6 του Κούδα και βρήκαν και δύο σουτ από τα 6.75 με Ρίζο - Στουρνάρα, να στείλουν την διαφορά στο + 11.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Souvlakers έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν το ματς με τον εκπληκτικό Κάρολο Barkshire να έχει 8 πόντους και τον Δάμη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, όμως οι γηπεδούχοι στοχεύοντας σωστά μέσα στην ρακέτα και εκμεταλλευόμενοι την φανταστική κατάσταση του Κούδα που πέτυχε 8 πόντους, δεν ανησύχησαν και επικράτησαν σχετικά άνετα με 64 – 56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο ο Γιάννης Κούδας με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Δάμης με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 17 / 51 δίποντα ,9 / 29 τρίποντα, 3 / 9 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ , έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Souvlakers είχαν 15 / 40 δίποντα, 7 / 28 τρίποντα, 5 / 8 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 5, Κλάδης 2, Κοκόσης, Κούδας 22(16ρ.), Ρίζος 17(12ρ.), Στουρνάρας 18, Τζαβέλλας (14ρ.)

Souvlakers: Κάρολος 14(17ρ.), Βασιλάκος 2, Δάμης 18(13ρ.), Καραλής 3, Λιανόπουλος 8(7ρ.), Μελιτζάνης 5, Τσεντζέλης 6.

Τι μας άρεσε: Run and gun το παιχνίδι όπως μας έχουν συνηθίσει οι δυο ομάδες από την αρχή του πρωταθλήματος.